Fizik/Kimya

Uzun Mesafelerde Belirli Işık Renklerini İletmek

Chapel Hill’deki North Carolina Üniversitesi’nden araştırmacılar, optik hesaplama ya da bilgi işlem için elektrik yerine ışığın kullanılması yolunda yeni bir dönüm noktasına ulaştılar.

Birkaç yüz nanometre çapındaki (insan kılından 1000 kat daha küçük olan) uzun silikon tellerini kullanarak belirli bir rengin ışığını seçmek ve göndermek için yeni bir yol keşfettiler. Çalışmalarında yeni bir tür nano ölçekli “ışık düğmesi” etkin oldu. Çok uzun mesafelerde bir ışık renginin iletimini açıp kapamak mümkün hale geldi.

Kimya profesörü James Cahoon ve Chapel Hill’deki Kuzey Carolina Üniversitesi’ndeki yüksek lisans öğrencisi Seokhyoung Kim’in Kore Üniversitesi işbirlikçileriyle birlikte yazdığı araştırma makalesi, Nature Communications dergisinde yayınlandı.

Optik bilgi işlem teknolojisi birçok fayda vaat ediyor. Işık tabanlı teknoloji için elektronların değiştirilmesi, geleceğin bilgisayarlarının aşırı ısınmayacağı ve çok daha hızlı çalışacağı anlamına gelir.

UNC-Chapel Hill Sanat ve Bilim Koleji’nde kimya bölümü James Cahoon, kıdemli yazar ve yardımcı profesör James Cahoon, “Geçmişte, nano-ölçekli kabloları aşağıya ışıkla göndermek için kontrollü bir yöntem olmadı. Bu nedenle optik teknoloji ya çok daha büyük yapılar kullandı. Bu süreçte çok fazla ışık harcadı.” dedi. “Belirli bir ışık renginin iletimini açmak ve kapatmak için bir yol bulduk. Bu, optik hesaplamayı mümkün kılacak daha kontrollü, etkin ışık kullanımına doğru önemli bir adımı temsil ediyor.”

Araştırma ekibi, nanotellerde karmaşık şekiller oluşturabilen VLS ve Etching (ENGRAVE) tekniği ile Encoded Nanowire Büyüme ve Görünümünü geliştirdi. Daha sonra ENGRAVE tekniği ile hassas çap modülasyonu yoluyla seçici ışık iletimi sağladılar. Bu bir Nanye rezonansı, nanotellerin ışık yayma özelliği, ışığı yönlendirmek için doğrudan kullanımı ilk rapor oldu.

Bu çalışma, optik bilgi işlem için bir adımdır. Teknolojideki ilerlemelerin ilerlemesine yardımcı olacaktır. Ekibin bulguları, elektrik yerine ışığa dayalı bilgisayarlar geliştirmek için gerekli olan optik bileşenlerin küçültülmesini sağlayabilir. Bu bileşenleri minyatürleştirerek, bilgisayarlardaki mevcut elektronik bileşenlerle daha kolay entegre edilebilirler.

Buna ek olarak, bu çalışmada teller tarafından yürütülen ışığın rengi, ortam değiştikçe değişen renk ile hassastır. Böylece, bu yapılar, iletilen ışığın renginin telin çevresini algıladığı yeni bir sensör tipi olarak kullanılabilir.

Kaynak:
phys
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close