Astronomi ve Uzay

Yeni Jüpiter Uyduları Keşfedildi

Jüpiter gezegeni her zaman kalabaktı. Ancak dev gezegenin etrafındabulunan 12 yeni Ay keşfi Jüpiter‘i daha ilgi çekici kılıyor.

Astronomlardan oluşan bir grup, 2017 baharından beri düzinelerce yeni uyduyu doğrulamakiçin çalışıyor. Çalışmaların sonucu ise şöyle Jüpiter‘in toplam uydu sayısı 79 oldu.

Uluslararası Astronomi Birliği Küçük Gezegen Merkezi‘ndeki Gareth Williams, “Bir nesnenin Jüpiter‘in etrafında dönüp dönmediğinin doğrulanması için birkaç gözlem yapılması gerekiyor. Yani, tüm süreç bir yıl sürdü.” Dedi.

Bu keşif, gökbilimcilere Güneş Sisteminin nasıl oluştuğu ve devasa sistemin etrafındaki çarpışmalarının oluşumu hakkındaki soruları yanıtlıyor.

Yeni uyduların keşfi duyurusu Uluslararası Astronomi Birliği Küçük Gezegen Elektronik Dairesi tarafından yapıldı.

Yeni keşfedilen Galile Ayları’nın yörüngesi gezegenini bilinen diğer tüm uyduları Europa, Ganymede, Io ve Callisto’ya göre çok daha büyük.

Yeni uyduların dokuzu, bir zamanlar daha büyük kütlelere sahip olan bir dizi çarpışmanın ardından bilinenden çok daha uzak yörüngelerde bulunuyor.

Jüpiter’in yeni uydularına bir bakış.

Yeni keşfedilen uyduların iki tanesi, dış grup ve Galile Ayları arasında yer alan bir grupla birlikte bulunuyor. Bu kozmik takımın, birbirinden ayrılan tek büyük bir Ay parçaları olduğu düşünülmektedir.

Aylar’ın çoğu, büyük asteroitler boyutundadır. Çap olarak bir ile üç kilometre arasında (bir milden iki milin yaklaşık üçte ikisi) ölçülür.

Geçen sene çalışmayı ilk defa başalatan ekibi yöneten Carnegie Institution of Science‘ta astronom olan Scott Sheppard’a göre dış grupta yer alan yeni Aylardan biri özellikle benzersiz.

Sheppard, “Bizim diğer keşifimiz gerçek bir garipliğe ve bilinen bir Jovian Ayı‘na benzemeyen bir yörüngeye sahip. Aynı zamanda Jüpiter‘in bilinen en küçük uydusudur. Çapı 1 kilometreden azdır.” Dedi.

Yeni keşfedilen Ay için önerilen isim Valetudo oldu. Dış gruptaki diğer tüm uydulardan farklı olarak Jüpiter‘in dönüşüyle aynı yönde bulunan bir yörüngede yer alıyor.

Sheppard: “Bu kararsız bir durum. Büyük çarpışmalar hızla parçalara ayrılacak ve nesneleri toz haline getirecektir.”

Neyse ki, bu dış uydularla olan geçici trafik durumu, Dünya‘nın ötesindeki yaşam arayışında hızlı bir şekilde birincil hedef haline gelen Europa‘nın daha istikrarlı yörüngesinden çok uzak.

Kaynak:
cnet
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close