Tıp

Diyabet Hastaları İçin Potansiyel Tedavi : Tek Bir Hap İle Ameliyat

Son on yılda, bariatrik cerrahlar, sadece obeziteyi tersine çevirmekle kalmayıp, aynı zamanda her iki durumda da tip 2 diyabetin tersine dönebilmesini sağlayan, kilo verme ameliyatı yapan adımlar atmışlardır.

Yaşam kalitesi ve diyabet remisyonundaki dramatik iyileşmelere rağmen, BWH‘de Kilo Yönetimi ve Metabolik Cerrahi Merkezi direktörü Ali Tavakkoli’ye göre, ameliyat olan hastaların sayısı nispeten düşük kalmaktadır.

Bu, Tavakkoli ve Brigham ile Kadın Hastalıkları araştırmacıları arasında, ameliyatla aynı faydaları sunabilen ancak daha geniş bir temyiz ve uygulamaya sahip olabilen tip 2 diyabetin tersine çevrilmesi için daha az invaziv fakat aynı derecede etkili bir tedavi bulmak için bir işbirliği başlattı.

Bu hafta Nature Dergisi‘nde yayınlanan bir makalede, ekip, proksimal bağırsakta astar ile beslenmeyi önlemek için bağırsağı geçici olarak kapatabilecek bir madde vermek üzere sıçanlarda oral bir ajanın verildiği bir preklinik çalışmanın sonuçlarını açıkladı.

BWH’nin biyomühendis ve baş araştırmacılarından biri olan eş-kıdemli yazar Jeff Karp, “Bir hastanın, ameliyatın etkilerini kopyalamak için bağırsaklarını geçici olarak örten bir yemekten önce alabileceği bir hapı yapabilmeyi planlıyoruz.” dedi. “Son birkaç yıldır, bu meslektaşlarımızla cerrahi iş arkadaşlarımızla birlikte çalışıyoruz. Önemli bir klinik ihtiyacı karşılayan bir materyal geliştirdik.”

Ekip üyeleri, ince bağırsağa yapışmak için doğru özelliklere sahip olacak ve daha sonra bir kaç saat içinde çözülecek bir başlangıç materyali aradılar. Gastrointestinal ülser tedavisinde kullanılan FDA onaylı bir ilaç olan sukralfat olarak bilinen bir maddeyi seçtiler.

Bağırsak Luminal Kaplaması

Ekip ayrıca, mide asidinin aktivasyonunu gerektirmeden bağırsağın kaplamasını kaplayabilen yeni bir malzemeye maddeyi geliştirdi. LuCI (Bağırsağın Luminal Kaplaması) olarak adlandırılan tasarlanmış bileşik, bir hap halinde kapsüllenebilen kuru bir toz haline getirilebilir.

Bu bağırsakta ‘hap halinde ameliyat’ görüntüsüdür.
Kredi: Brigham ve Kadın Hastanesi ve Randal Mckenzie

Tıp fakültesi BWH Bölümünde bir materyal bilimcisi olan eş-yazar yazar Yuhan Lee “Burada geliştirdiğimiz şey, bir hap ile ameliyat yapmaktır.” diyor. “İyi bir yapışma özelliğine sahip bir hapı formüle etmek için bir biyomühendislik yaklaşımı kullandık. Bir preklinik modeldeki bağırsaklara güzel bir şekilde bağlanabilir. Birkaç saat sonra etkileri ortadan kayboluyor.”

Ekip, sıçanlar ile yapılan deneylerde, LuCI‘nin bağırsakları kapatacağını, besinle teması değiştiren ve bir yemekten sonra kan glikoz yanıtını azaltan ince bir bariyer oluşturduğunu buldu.

Bir yemekten sonra kan şekeri seviyesi yükselir ve uzun süre öyel kalabilir. Bununla birlikte, deneylerde LuCI verilmesinden bir saat sonra, glukoza verilen yanıt yüzde 47 oranında düştü. Ekip bu cevabın geçici olduğunu ve üç saat sonra etkinin önemli ölçüde ortadan kalktığını tespit etti.

Ekip şimdi diyabet ve obez kemirgen modellerinde kısa ve uzun süreli LuCI kullanımının etkisini test ediyor. Ayrıca, LuCI‘nin proteinleri doğrudan gastrointestinal sisteme de dahil olmak üzere ilaçların dağıtılmasında kullanılabileceğini gösteren pilot çalışmalarından bazılarını geliştirmeyi planlıyorlar.

Çalışmanın eş-kıdemli yazarı Tavakkoli “Gastrik bypass dünyadaki en iyi çalışılan ameliyatlardan biridir. Kan basıncı, uyku apnesi ve bazı kanser türleri için olumlu etkilere sahiptir. Diyabette dikkate değer ölçüde hızlı ve kilodan bağımsız bir iyileşme gibi birçok faydaya yol açabileceğini biliyoruz. ” dedi.

Ameliyatın etkilerini taklit edebilecek geçici bir kaplamanın olması hastalar ve bakım sağlayıcıları için muazzam bir varlık olacaktır.”

Kaynak:
Sciencedaily
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close