DergiYeşil Enerji

Su Kaynaklarının Korunmasında Yapay Zeka Teknolojisi

Yeni yapay zeka (AI) teknolojisindeki ilerlemeler, su arıtma tesislerinde izleme işlemini daha ucuz ve kolay hale getirebilir ve halk sağlığını korumaya yardımcı olabilir.

Waterloo Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, farklı türlerde siyanobakterileri veya mavi-yeşil algleri tanımlamak ve ölçmek için AI yazılımını geliştirdiler.  Böylece zararlı canlılar aniden çoğaldığında;su sistemlerini kapatmaya yönelik bir sistem oluşturdular.

Waterloo’daki Su Enstitüsü’nün üyesi olan Sivil ve Çevre Mühendisliği Profesörü Monica Emelko: “Su kaynaklarımızı korumamız gerekiyor. Bu araç bizi bir sentinel sistemle, tehdit edildiklerinde daha hızlı bir göstergede taşıyacak. Heyecan verici olan ise, AI kullanan testlerin hızlı ve iyi bir şekilde yapılabileceğini gösterdik. Şimdi tüm olası senaryolar üzerinde çalışma ve teknolojiyi optimize etme zamanı.”

Operasyonel AI sistemi, bir insan analisti tarafından sonuçların teyit ederek, yaklaşık bir ila iki saat içinde alglerin hücrelerine yönelik su örneklerini ucuz ve otomatik olarak analiz etmek için bir mikroskopla birlikte yazılım kullanır.

Tipik olarak, teknisyenler tarafından manuel analiz için laboratuvarlara numune göndermeyi içeren mevcut test yöntemleri; bir ila iki gün sürmektedir. Bazı otomatik sistemler zaten var, ama çok pahalı ekipman ve sarf malzemeleri gerektirir.

Al Sistemi

Emelko ve Waterloo’da  Tasarım Mühendisliği Profesörü olan Alexander Wong’a göre, AI sistemi, testlerin çok daha hızlı ve sık sık yapılabildiğinden, sorunların erken uyarılmasını sağlayacaktır.

Amaç ileriye dönük olarak, çok çeşitli kirleticiler ve mikroorganizmalar için mikroskopta akan suyun sürekli olarak izlenmesini sağlayan bir AI sistemidir.

Wong, “Bu, araştırmamızı yüksek etki alanı haline getiriyor” dedi. “Bu teknolojinin yaygın şekilde dağıtımıyla güvenli suyun sağlanmasına yardımcı olmak, AI sayısını gerçekten yapmak için en iyi yollardan biri olacaktır.”

Araştırmacılar, laboratuvarlarda veya arıtma tesislerinde kullanılmak üzere tamamen ticari bir numune test sistemini iyileştirmek için iki ila üç yıl sürebileceğini tahmin ediyorlar. Sürekli izleme sağlamak için teknoloji üç ila dört yıl olabilir.

Waterloo’da sivil ve çevre mühendisliği profesörü olan Monica Emelko, “Temel hijyen için kaynatmamız gerekse bile akan suya sahip olmak kritik önem taşıyor. Eğer akan suyunuz yoksa, insanlar hastalanmaya başlar.” Dedi.

Kaynak:
phys
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close