Fizik/Kimya

Dünyanın En Hızlı “Dönen Objesi”; Kuantum Mekaniği Çalışmalarına Yardımcı Olacak

Araştırmacılar, dünyadaki en hızlı insan yapımı rotoru yarattılar. Bu rotorun kuantum mekaniğini öğrenmelerine yardımcı olacağına inanıyorlar.

Dakikada 60 milyardan fazla devirde  çalışan bu makine, yüksek hızlı bir diş matkabından 100.000 kat daha hızlıdır.

Purdue Üniversitesi’nde Fizik ve Astronomi Yardımcı Doçenti Tongcang Li: “Bu çalışma, malzeme bilimi de dahil olmak üzere birçok uygulamaya sahiptir. Farklı materyallerin yaşayabileceği aşırı koşullar üzerinde çalışabiliriz.”

Li’nin ekibi silikadan küçük bir dumbbell sentezledi. Bir lazeri kullanarak, yüksek vakumda kaldırarak çalıştı. Lazer düz bir çizgide veya bir daire içinde çalışabilir. Doğrusal olduğunda, halter titreşir ve dairesel olduğunda  ise döner.

Bu dönen halter, bir rotor* gibi çalışır. Titreşen halter, bükülme dengesi olarak bilinen küçük kuvvetleri ve torkları ölçmek için kullanılan bir alet gibi çalışır. Bu cihazlar yer çekimsel sabit ve yeryüzü yoğunluğu gibi şeyler keşfetmek için kullanıldı. Ancak Li daha gelişmiş hale geldiklerinde, kuantum mekaniği ve vakum özellikleri gibi şeyler üzerinde çalışabileceklerini umuyor.

Li: “İnsanlar vakumda hiçbir şey olmadığını söylüyorlar, ama fizikte, bunun gerçekten boş olmadığını biliyoruz. Kısa bir süre kalabilecek ve sonra yok olabilecek birçok sanal parçacık var. Orada neler olup bittiğini anlamak istiyoruz. Bu yüzden en hassas bükülme dengesini yapmak istiyoruz.”

Li’nin ekibi bu küçük halterin dönüşünü, ondan önceki her şeyden daha hızlı gözlemleyerek, aynı zamanda vakum sürtünmesi ve yer çekimi hakkında da bilgi edinebilir. Li’ye göre, bu mekanizmaları anlamak, modern fizik neslinin vazgeçilmez bir hedefidir.

*Rotor kelimesi, makinelerin dönen bölümlerini tanımlamakta kullanılır. Genellikle bir aks veya mil etrafında yapılanmış başka mekanik düzenekleri anlatır.

Kaynak:
phys
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close