Akıllı Sistemler

Yeni Giyilebilir Teknoloji Drone Kontrolünü Kolaylaştıracak

Joysticklere gerek yok. Her bir drone biraz farklıdır ve manuel kontrolörün nasıl kullanılacağını anlamak zaman alabilir. Bir iniş ya da iki çarpışmadan başka bir kısayol yok gibi görünüyor.

Şimdi, İsviçre Lozan Teknoloji Enstitüsü‘nden (EPFL) bir takım araştırmacılar, navigasyon sürecini bu kadar sezgisel hale getiren, neredeyse hiç düşünce gerektirmeyen, giyilebilir bir drone denetleyicisi yarattılar. Araştırmalarını PNAS dergisinde yayınladılar.

Giyilebilir drone kontrolörlerini yaratmak için, araştırmacıların öncelikle insanların bir drone’nu kontrol etmek için vücutlarını nasıl hareket ettireceklerini bulması gerekiyordu. Böylece 17 gönüllüye üst gövdelere bağlı 19 hareket yakalama işareti ve çeşitli elektrot yerleştirdiler.

Daha sonra, her gönüllünün sanal gerçeklik gözlükleriyle simüle edilmiş drone görüntülerini izlemelerini istediler. Bu, gönüllünün bir drone’un gözlerinden göründüğü gibi hissetmesine izin verdi.

Araştırmacılar daha sonra gönüllüleri hareket etmelerini istedi. Ancak beş özel hareketi (örneğin, sağa dönme veya yere doğru savrulma) tamamladıkça drone benzetimini beğendiler. İşaretçiler ve elektrotlar araştırmacıların bu hareketleri izlemesine izin verdi. Çoğu gönüllünün vücutlarının sadece dört hareket yakalama işaretleyicisi kullanarak drone’u kadar basit bir şekilde hareket ettirdiğini gördüler.

Bu bilgilerle, araştırmacılar, kullanıcının hareketlerini gerçek bir drone‘ya aktarabilen giyilebilir bir drone denetleyicisi yarattı. Aslında, giyilebilir bir joystick yaptılar.

Giyilebilir drone kontrolörlerini test etmek için araştırmacılar, giyilebilir veya standart bir joystick kullanarak gerçek (sanal olmayan) bir drone kursunu tamamlamak için 39 gönüllü istedi. Takımın gönüllülerinin hem öğrenme süresinde hem de direksiyon yeteneklerinde joystick kullananlardan daha iyi performans gösterdiklerini gördüler.

Çalışamanın baş yazarı Jenifer Miehlbradt’in basın açıklamasında “Vücudunuzu kullanmanız gerçekten de uçtuğunuzu hissettiriyor” diyor. “Diğer yandan joystickler basit bir tasarıma sahipler ancak uzaktaki nesneleri hassas bir şekilde kontrol etmek için kullanımlarına hakim olmak zor olabilir.”

Mehlbradt, ekibinin giyilebilir drone denetleyicisini kullanarak arama kurtarma ekiplerini tasarlıyor. Inverse “Bu görevler drone’u kontrol etmenizi ve aynı anda çevreyi analiz etmenizi gerektirir. Bu nedenle bilişsel yük çok daha yüksektir” dedi. “Vücudunuzla birlikte drone üzerinde kontrol sahibi olmanız, etrafınızdakilere daha fazla odaklanmanıza izin verecektir.”

Bununla birlikte, drone‘nun ortamında bu daha büyük dalma duygusu, tüm senaryolarda yararlı olmayabilir. Önceki araştırmalar, orduya yönelik olarak askerlerin ciddi düzeyde travma yaşamasına neden olabileceğini ve EPFL ekibinin yaptığı gibi giyilebilirliğin problemi şiddetlendirme potansiyeline sahip olduğunu gösterdi.

Kaynak:
futurism
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close