Kültür-Sanat

Qbits: Robotlar Tarafından Yapılan İnanılmaz Sanat Eserleri

Sofistike robotlar artık eski ustalarla karşılaştırılabilir sanat eserleri yaratabilir. RobotArt galerisi, dünyanın en yaratıcı android ve algoritmalarının (ve onların yaratıcılarının) neleri ortaya çıkardığını göstermek için etkileyici bir koleksiyona sahip oldu.

Ekipler, “robot tarafından yaratılan sanat eserini” yorumlamanın pek çok yolu olduğunu gösteren farklı yaklaşımlar kullandılar. İlk olan ekip CloudPainter, canlı, bazen de garip portreler oluşturmak için bir makine öğrenim sistemi kullanıyordu.

Ayrıca Taylandlı Kasetsart Üniversitesi’nden bronz madalya sahibi bir sanatçıyı taklit edebilecek bir robot yaptı. Bir ressamın fırçasına uygulanan konumu, hareketi ve kuvvetleri kaydettikten sonra, ekibin robotu aynı resmi tam olarak yeniden oluşturabilir.

Bazı ekipler, yeni boya kombinasyonlarını karıştırmak için tasarlanan veya insan yapımı sanat eserlerinden ayırt edilemez eserler yaratan, diğerlerinin oluşturduğu robotları üretmek için AI algoritmaları kullandı.

RobotArt

RobotArt‘ı kurmuş olan sanatçı ve mühendis Andrew Conru “Bence kısa vadede robotlar, dijital sanatın son üretiminde daha fazla, özellikle de çok fazla ayrıntıya veya tekrar eden unsurlara sahip olacaklar” diyor.

Robotik veya algoritmik sanatçıların yaratıcı insanları değiştireceğini düşünmüyor. Makinelerin yarattığı sanat eserlerinin ortaya çıkmasını kameranın yaratılmasına benzetiyor. Fotoğraf, ressamların yaptıklarından farklı görüntü ve eserleri yakalayan tamamen yeni bir sanat dalı oldu.

Ancak ressamlar fırçalarını hemen kapatıp gün batımına doğru yola çıkmadılar. Çünkü kameralar daha popüler olmaya başladı (ve tartışmasız, sanat yapıt sürecini demokratikleştirdi.) Bu yüzden, robot ve insan sanatının var olmaya devam edeceğine inanıyor. Her biri sanat alanına farklı beceri ve yaklaşımlar getiriyor.

Şu anda, yapay zeka sistemleri belirli görevlerde üstünlük gösteriyor. Ancak bilinçli varlıklar değiller. Bu, Paul Gearguin veya Salvador Dalek’in stüdyo kiralayıp R2-Degas ve Paul-KleePO ile bir sonraki pièce de résistance‘da işbirliği yapamayacağı anlamına geliyor.

Daha ziyade, Conru’nun da ima ettiği gibi, insan sanatçılarını ya da sanat meraklı mühendislerini daha iyi ya da yeni sanat stilleri yaratmak için kullanılabilecek yeni teknolojik araçlar geliştirdiğini görüyoruz. Ayrıca, bir makinenin sanat üretmesine izin veren teknoloji türü, kullanmak isteyebilecek kişilerin çoğuna erişilemez.

Conru “Sanat formunu geride tutan şeylerden birinin orta maliyetli, yüksek kaliteli robot kolları olduğunu düşünüyorum” diye ekledi.

Kaynak:
futurism
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close