Sosyal Medya

Facebook Bir İnternet Uydusu Geliştiriyor

Facebook, yüksek hızda internet donanımı geliştirmek için girişimini sürdürüyor.

Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası aracılığıyla alınan belgelere göre, sosyal ağ, adı altında FCC ile yapılan bir başvuruya göre, “dünya çapında, hizmet dışı ve yetersiz hizmet alanlarına verimli bir şekilde geniş bant erişimi sağlayacak” bir internet uydusu üzerinde çalışıyor.

PointView Tech LLC. Facebook, Wired‘ın gerçekten uygulamanın arkasında şirket olduğunu ve uydu için çalışma unvanının Athena olduğunu doğruladı.

Bu haber, Facebook‘un Aquila projesi kapsamında internet drone çalışmalarını durdurduğunu duyurmasından sadece birkaç hafta sonra geldi.

Şirket, artık güneş enerjisiyle çalışan ve uzun süre uçmak için tasarlanan ve Dünya‘nın uzak bölgelerine internet erişimi sağlayan ve gelişmekte olan ülkelere hizmet eden kendi bağımsız uçaklarını geliştirmeyeceğini söyledi.

Bunun yerine, Facebook Aquila‘nın internet uçaklarına rehberlik eden yerleşik yazılım sistemlerini geliştirme çabalarına odaklandığını söyledi.

İnternet Sağlayıcısı Olmak

Google ana şirketi, geçen yılın ocak ayında yaptığı gibi, güneş enerjili drone projesini hava balonu Wi-Fi girişimi Proje Kredisi ve üçüncü taraf uydu internet şirketlerinde stratejik yatırımlar lehine kapattı.

Facebook kendi donanımını denemeye ve geliştirmeye devam ediyor. Eylül 2017’de genişbant gelişimine ilişkin bir rapora göre, Dünya‘nın yarısından fazlası hala çevrimiçi değil. Bunu yapmanın tek yolunun, yüzeyin 100 ila 1.250 mil uzağında yer alan düşük Dünya yörüngesindeki uyduları kullanması olacaktır.

Halihazırda uydu interneti çevresinde gelişen bir sektör var. SpaceX gibi önemli oyuncular, kullanılmayan bir pazarın yeni internet servis sağlayıcıları olmak için yoğun bir şekilde yatırım yapıyorlar. SpaceX ilk uydularını Şubat ayında tekrar başlattı.

Bir Facebook sözcüsü Wired‘e bir açıklamada bulundu: “Şu anda belirli projeler hakkında paylaşacak bir şeyimiz olmasa da, uydu teknolojisinin yeni nesil genişbant altyapısının önemli bir destekçisi olacağına inanıyoruz. Bu da, internet bağlantısının eksik olduğu veya bulunmadığı kırsal bölgelere geniş bant bağlantısı getirilmesini mümkün kılıyor.”

Facebook için, dünyanın her yerindeki yeni pazarlar için internet sağlayıcısı olmak, bu yeni internet kullanıcılarının sosyal ağına üye olmalarını ve bunun da küresel erişimini genişletmesini ve çevrimiçi reklam imparatorluğunu daha da sağlamlaştırmasını sağlayacak.

Kaynak:
theverge
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close