Ses ve Görüntü Sistemleri

Sony’den Akıllı Telefonlar İçin Dünyanın En Yüksek Çözünürlüklü Görüntü Sensörü

Sony‘nin akıllı telefon bölümü, etkileyici olmayan bir performans sergilemeye devam ediyor. Ancak şirket görüntü sensörlerinde pazar lideri konumunda.

En son CMOS tasarımı olan IMX586, Sony‘nin sektördeki en yüksek piksel sayısı olduğunu söyleyen 48 efektif megapiksel (8000 x 6000) çözünürlüğü dramatik bir şekilde artırarak görüntü kalitesinde bir yükseliş vaat ediyor.

Görüntü kalitesi sadece daha fazla megapiksel ekleme meselesi değil. Ayrıca bu, düşük ışıkta fotoğraflara yol açan daha küçük pikseller ile ters etki yaratabilir. Aslında, bu sensörde kullanılan 0.8 mikron piksel, piyasadaki en küçük piksel olacaktır.

Yine de Sony, bunu dörtlü bir Bayer renk filtresi dizisi kullanarak ve her bir pikselin dört bitişik pikselden gelen sinyalleri kullanmasına izin vereceğini ve bunun da 1.6 mikron pikselle yakalanan 12 megapiksellik bir görüntüye ışık hassasiyetini artırdığını söylüyor.

Nokia’nın 808 PureView’ten 2012’de bulunan bu yılki Huawei P20 Pro’nun telefonları, 40 megapiksel veya üstü sensörlerde benzer piksel-binning teknikleriyle deney yaptılar. Ancak Sony’nin IMX586 modeli daha genel bir çözüm olacaktır.

Sony, boyutu 8 mm’ye kadar alçaltıyor. Bu, büyük bir fotoğraf makinesi efektlerine ihtiyaç duymayacağı anlamına geliyor. Ancak, sensörün önündeki objektif, kameranın görüntüyü çözme yeteneğinde büyük rol oynayacaktır.

Odaklama, varsayılan olarak alt örneklemeden ziyade kullanılabilir. Bu sayede 48 megapiksel görüntüler üretmeye devam ediyor. Bu, günlük çekimler için son derece kullanışlı olmayabilir. Ancak en azından daha iyi dijital yakınlaştırma yapılmasına izin vermelidir.

IMX586‘yı gelecek yıl akıllı telefonlarda görmek mümkün olabilir. Sony, bu Eylül ayında, her biri 3.000 Yen (27 $) birim fiyatı ile örnekleri göndermeyi planlıyor.

Kaynak:
theverge
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close