Yeşil Enerji

Ucuz Karbon Yakalama Teknolojisi İle Ulaşılabilir İklim Hedefleri

Küresel ısınmayı sınırlandırma amaçlı Uluslararası Paris Anlaşmasının iddialı hedeflerini karşılamak oldukça zor.

Bu hedeflere ulaşabilmek için ve belki de kaçınılmaz olan tahribatı sınırlamak için atmosferdeki sera gazları için bir şeyler yapılmalı.

Onlarca yıldır, karbon yakalama umut verici bir çözüm gibi görünüyor.

Joule dergisinde yayınlanan yeni bir çalışma, karbondioksiti, ton başına 94 ila 240 $ arasında değişen pazarlık fiyatı için atmosfere çekmenin bir yolunu buldu. Bu, araştırmacıların ton başına 1.000 dolarlık önceki tahmini üzerinde büyük bir gelişme.

Teknoloji hala çok fazla enerji gerektirse de (araştırmacılar bunu yerine getirmek için doğal gaz veya elektrik kullanmayı önermektedir), bu mümkün. MIT Technology Review’a göre, yeni karbon yakalama sistemini kurmak için gerekli olan tüm teknoloji zaten var.

Karbon-Nötr Enerji Kaynakları

Uygulamada, yeni teknolojinin, özellikle de herhangi bir büyük ölçekte uygulanırsa tahmin edilenden daha pahalı olacağı görünüyor.

Ancak bu, uzmanların, karbondioksitin atmosfere girmesini ve başka bir yerde saklamak için harcayacağını düşündüklerinden daha iyi olabilir. Sera gazlarını ve iklim değişikliğine bağlı yıkımı azaltmaya yardımcı olan her şey iyi haber.

Halen, yeni araştırmanın arkasındaki şirket olan Carbon Engineering, yeni karbon-nötr yakıtları sentezlemek için yakaladığı karbonu kullanmayı planlıyor.

Bu karbon-nötr enerji kaynaklarını oluşturmaya başladı. Ancak MIT Technology Review’un da belirttiği gibi, fosil yakıtlar daha ucuz kalıyor. Dolayısıyla, yeni yakıtlar gerçekten yaygınlaşacaksa, hükümetin maliyeti düşürmek için bazı sübvansiyonlar sağlaması gerekebilir.

Bu teknolojiden herhangi bir fayda görmeden önce üstesinden gelmek için birçok engel var.

Şirket: Karbon-nötr sentetik yakıt için bir pazar olduğunu, büyük ölçekli tesisler için rampa operasyonlarını kanıtlamak ve maliyetleri iklim değişikliği için uygun bir çözüm olmak için yeterince düşük tutmak zorunda kalacak.

Sonuçta eğer her şey yolunda giderse, gezegenimizin geleceği için bazı hedeflerimize ulaşmamız mümkün olabilir.

Kaynak:
futurism
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close