Bilgisayar

Yeni Teknik İle Bilgisayar Depolama Kapasitesini Bin Kat Artırmak Mümkün

Şimdiye kadar üretilen en yoğun katı hal bellek, mevcut bilgisayar depolama cihazlarının yeteneklerini yakında 1000 kat arttırabilir. Alberta Üniversitesi’nde bir Uzman’ın geliştirdiği teknik sayesinde bu gerçek olabilir.

Fizik Bölümü Doktora öğrencisi Roshan Achal ve yeni araştırmanın baş yazarı, “Aslında, iTunes‘ta yer alan 45 milyon şarkı bu sayede bir belleğe yüklenebilir. Hatta bu şarkıların tümü söz konusu belleğin yalnızca dörtte birini kaplar. Beş yıl önce, bu mümkün olduğunu düşündüğümüz bir şey değildi.” dedi.

Bilim adamları, tek bir hidrojen atomunu hızlı bir şekilde çıkarmaya veya değiştirmeye olanak tanıyan atomik ölçekli devreler üretmek için geliştirdikleri teknolojiyi kullandılar. Teknoloji, belleğin yeniden yazılabilir olmasını sağlar. Bu da bilgisayarlarda çok daha büyük boyutlarda katı hal sürücü türlerine imkan verir.

Gerçek Hayatta Kullanıma Hazır

Atomik ölçekli bilgisayar depolamasının daha önceki keşifleri sadece son derece düşük sıcaklıklarda kararlıdır. Ancak yeni bellek gerçek dünya sıcaklıklarında çalışır ve normal kullanıma dayanabilir.

Achal, “Nanofabrikasyon işinde genellikle göz ardı edilen, son kullanıcılara gerçek bir ulaşımdır. Bu da şu ana kadar sıcaklık kısıtlamaları verilinceye kadar mümkün değildi. Geliştirdiğimiz bellek, oda sıcaklığının çok üzerinde ve atomun sonuna kadar kararlı.”

Achal, teknolojinin verileri arşivlemek için anında uygulamalara sahip olduğunu açıkladı. Sonraki adımlar daha da esnek uygulamalar için okuma ve yazma hızlarını artırmayı içerecektir.

Daha Fazla Bellek Daha Az Yer

Achal, atomik fizik alanında öncü olan fizik profesörü Robert Wolkow’un U’su ile çalışıyor. Wolkow, bilim adamlarının bir silikon çip üzerindeki atomları manipüle etmesine izin veren nanotip teknolojisini mükemmelleştirdi.

Wolkow, “Şu andaki bulmacanın bu son parçasıyla, atom ölçeğinin üretimi yakın bir gelecekte ticari bir gerçeklik haline gelecek” dedi. Spinoff şirketi Quantum Silicon Inc., teknoloji sektörünün her alanında kullanılmak üzere atom ölçekli üretimin ticarileştirilmesi üzerine çalışıyor.

Achal yeni belleği göstermek için , Wolkow ve diğer bilim adamları, tüm alfabeyi inç kare başına 138 terabayt yoğunluğunda kodladılar.

Kaynak:
sciencedaily
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close