Oyun

Gnog İle Puzzle Eğlenceli Diyorama Dönüşüyor

Bir video oyunu bitirmek için zaman bulmak zor olabilir. Özellikle de haftada sadece birkaç saat oynarsanız.

Yeni bir puzzle oyunu, bulmaca kutuları oyunun en saf tipi. Basit bir amacı var. Kutuyu aç ve bunu nasıl yapacağını çözmeye çalış.

Gerçekten bir öğretici ya da kural yoktur. Sadece çözümü bulmanız için farklı bölümler. Bu fizikselliğin aynı zamanda deneyimin de büyük bir kısmı olduğu, belki de en başarılı dijital puzzle kutularının bazılarının dokunmatik arayüzlere sahip cihazlarda olmasının nedeni budur.

Gnog, geliştirici KoOp‘un bulmaca kutularını çözme konusunda bir oyundur. Geçen yıl PS4‘te piyasaya sürüldü. Daha sonra PC‘ye gelmeden önce iOS‘a taşındı. Puzzle’lar ile ilgili olan şey, bir masada sadece bir kutudan daha fazlası olmalarıdır. Her biri tam anlamıyla bir karakterdir. Hepsinin ön yüzünde tuhaf yüzleri var ve çok fazla kişiliğe sahipler. Her kutunun içinde, bu bulmaca kutularını küçük macera oyunlarına dönüştüren bir sahneyi aktaran bir diyorama var.

Bir seviyede, kutunun dış kısmı hasar görmüş bir uzay gemisi, içeride ise tamir etmek için çalışan iki kişilik bir ekip var. Bulmacalar, geminin dışındaki çeşitli kırık parçaları tamir etmenin yanı sıra, sonunda motorlarını eski haline getirmeden ve içinde bulundukları güneş sistemini haritalamalarına yardımcı olmak için, hava ve yiyeceklerini geri kazanma konusunda çalışıyorlar.

Bu arada Gnog, bulmaca çözmeyi bir oyuncakla oynamak gibi bir şeye dönüştürüyor. Her seviyede bu düğmeler ve düğmelerle uğraşmanın basit bir eylemi, kendi eğlencesini getiriyor. Bazen duvarda bir delikten akan bir fare gibi bir şey olmasına neden olur. Sadece onu geri alan biri tarafından görülür.

Bazen etkileşimleriniz iyi bir ses üretir. Bir bulmaca kutusu, her bir düğmenin ve aramanın seviyenin müziğini etkilediği, konuşmayı değiştirdiği veya yeni notlar ve efektler eklediği bir müzikal sentezleyici gibi davranır. Kendi müziğinizi yaratabilirsiniz.

Bu yapı, bulmacayı çözen oyuncu hakkında açık olmayan bir şekilde büyük bulmacanın çözümünü aramaktadır. Bu, Monkey Island veya Maniac Mansion gibi LucasArts macera oyunlarının komedi oyununu sadece bulmacalara değil, aynı zamanda dünyanın keşfine de taşıyarak yaptığı gibi bir şey.

Gnog için, oyunun oynak ve renkli stili ile birleştiğinde bu oyun tasarımı seçeneği, potansiyel olarak daha da rahatlatıcı ve sevecen bir hale dönüşen bulmaca çözmeyi daha da güzelleştiriyor. Bu oyun zor değil, ama o kadar sevimli ve büyüleyici ki bu zorluklar stresli hissetmiyor.

Puzzle Gnog KoOp tarafından oluşturuldu. PS4 veya Itch.io/Steam‘da (Windows ve macOS) 9.99 $ veya iOS için 4,99 ABD doları alabilirsiniz. Bitirmek yaklaşık iki saat sürüyor.

Kaynak:
theverge
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close