VR/AR

XTend Artırılmış Gerçeklik İle Günlük Aktiviteleri Daha Gerçekçi Hale Getirecek

2016 yılında Intel tarafından satın alınan 3D şirketi Replay Technologies Inc‘in kurucularından ikisi, XTend Reality Expansion Ltd. adlı yeni bir artırılmış gerçeklik (AR) girişimi kuruyor. Şirket, drone tabanlı bir uygulama geliştirmeye odaklanarak gerçek yaşam aktivitelerini birleştirmek istiyor.

Yakın zamanda Tel Aviv Üniversitesi’nin TAU Ventures ve özel yatırımcılarından birkaç milyon dolar büyüdüğünde, kardeşler Aviv ve Matteo Shapira yeni girişimlerinde çalışmaya başlıyor.

Tel Aviv’de bulunan XTend, sanal öğelerin gerçek hayat ortamlarına benzersiz bir karma gerçeklik (MR) deneyimi sunması amacıyla drone tabanlı genişletilmiş gerçeklik teknolojisini geliştirmek için kardeşlerin deneyimini kullanacak.

Sinematografi, bilgisayar grafikleri ve bilgisayar vizyonunun unsurlarını birleştirerek, geliştirilen teknoloji kullanıcıların gerçek hayattaki etkinlikleri gerçekleştirmelerini, pilotların ya da yarış arabalarının deneyimlerini simüle etmelerini ya da kendilerini fiziksel olarak hareket ederken video oyun karakteri gibi yukarıdan görmelerini sağlayacak.

En İyi Uygulama

XTend, Tel Aviv Üniversitesi ve aynı zamanda Shin Bet olarak da bilinen İsrail Güvenlik Ajansı tarafından ortaklaşa yürütülen erken aşama hızlandırıcı program olan The Xcelerator‘un ilk kohortu için seçilen yedi girişimden biri olarak seçildi.

Bu, son zamanlarda kurulan başarılı şirketlerle birlikte, AR teknolojisi ve en son drone donanımları sayesinde kullanıcıların uçma heyecanını yaşamaları için mümkün olan en iyi uygulamayı oluşturmaya odaklanmalarını sağlayacaktır.

Intel, Replay Technologies‘i satın almasından bu yana, sanal gerçekliğin (VR) ve AR içeriğinin üretimine adanmış olan Intel Studios‘u kurmak için şimdiki yan kuruluşunu kullandı.

Teknoloji, Intel tarafından spor etkinliklerinden yüksek çözünürlüklü 3D içerik yakalamak ve sunmak için kullanılıyor. Intel’in Smithsonian Amerikan Sanat Müzesi’ne sürükleyici bir VR deneyimi inşa etme ve 2018 Unreal E3 Ödülleri’nde Epic Games ve Nvidia’yla ortaklık yapma gibi diğer yeni girişimlerden bazıları.

Çalışmaya değinen Aviv Shapria, “Çocukluğumuzda kurduğumuz, uçma hayallerinden” ve XTend‘deki ekip şimdi gerçekleştireceği çalışma ile, bu hayali yakında dünya çapında birçok kullanıcı için bir gerçeklik haline gelecek.” dedi.

Kaynak:
vrfocus
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close