VR/AR

“Overview” İle Güneş Sistemi Etrafında Sanal Bir Tur Atın

Burning Man sanat montajı içerisinde yer alan Apollo programının 50. yıldönümü anısına, NASA ve Samsung arasında, çok oyunculu ay yürüyüşü ve gerçek astronot eğitim simülasyon araçlarına ortak olarak kurulan konum tabanlı bir VR deneyimini içeren dışa dönük fikirlerden, uzay tabanlı VR deneyimleri büyük çapta ilgi çekiyor.

Araştırma, bilim ve eğitime güçlü bir vurgu yaparak, Paris, Fransa merkezli bir sanal gerçeklik stüdyosu olan Orbital Views tarafından üretildi. 2016 yılında, parabolik uçuşlarda VR kulaklıklarını hem özel yolcular hem de profesyonel astronotlar için kullanan ilk şirket oldular.

Overview, izleyicilerin Dünya gezegeninden bilinen evrenin dış sınırlarına kadar uzaklaşmasını sağlayan çeşitli etkileşimli etkinliklere sahiptir. Oyuncular, doğru yörüngeleri içinde hareket eden bilinen gezegenler, aylar, asteroitler ve kuyruklu yıldızlar da dahil olmak üzere güneş sistemimizin tam olarak doğru bir modelini uçurabiliyorlar.

Gelecek vaat eden Fransız VR Direktörü Paul Mezier tarafından yazılan ve yönetilen Overview, Mart’tan bu yana HTC Vive’de sunuldu. Ancak şimdi Oculus Rift’te de piyasaya sürüldü. Eğitim deneyimini şimdi 9.99 $ için Oculus Store, Viveport veya Steam ile indirebilirsiniz. O zamandan beri Cannes gibi festivallerde gösterildi.

En İyi Eğitim Deneyimi

Overview, Denizaltı, Antarktika ve Uzay Psikolojisi doktorasını yapan Amaury Solignac tarafından oluşturuldu ve üretildi. Solignac NASA ve Avrupa Uzay Ajansı’nda ders veriyordu ve en son Avrupa astronotları grubunun seçim kurulunda yer aldı.

Solignac, “NASA, ESA ve diğer bilimsel ajanslardan veri ve fotogerçekçi resimlere sahip olmak, Overview bugün mevcut Sanal Gerçeklik’teki mekanın en doğru temsilidir” diyor.

Mezier, “Bu eşsiz görülmemiş kozmik ölçek temsili, her bir izleyicinin zihninde ve gözünde bir huşu hissi yaratmayı amaçlamaktadır” diye ekliyor.

San Francisco’da bu yılki GDC’de “En İyi Eğitim Deneyimi” ile ödüllendirilmeleri şaşırtıcı değil. Orbital Views tarafından geliştirilen diğer VR uygulamaları, ayçekimi simülatörleri, profesyonel eğitim sistemleri ve VR tabanlı fiziksel rehabilitasyon araçlarını içermektedir.

Kaynak:
vrscout
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close