Tıp

Gut Enzimleri İle Evrensel Kan Grubu Mümkün Olabilir

Kan transfüzyonlarının güvenli olması için, verici ve hasta kanı grupları eşleşmesi gerekir. Eşleşmeyi gerçekleştirmek için; British Columbia Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar, herhangi bir kan grubunu evrensel olarak kullanılabilen 0 grubu‘na (potansiyel kan donörlerinin havuzunu genişletmek ve kan eşleşmesini daha güvenli ve kolay hale getirmek için) dönüştürebilen yeni, daha güçlü bir enzim grubu tanımladı.

UBC Kimya Profesörü Araştırmacı Stephen Withers “Kan grubu, kırmızı kan hücrelerinin yüzeyindeki antijenlerin varlığıyla belirlenir. A grubu kan, A antijenine sahiptir, B grubu B antijenine sahiptir, AB kan gurbunda hem antijenler hem de O kan grubundan eser yoktur.”diyor.

Antijenler vücuda yabancı olduklarında bir bağışıklık tepkisini tetikleyebilirler. Bu nedenle transfüzyon hastaları kendi kan gruplarını almalı veya bir reaksiyonu önlemek için O kan grubu olmalıdır. Bu yüzden O kan grubu çok önemlidir. ”

Antijenleri kandan uzaklaştırmak, onu 0 grubu‘na etkili bir şekilde dönüştürür. Withers ve ekibi daha önce bunu yapabilen enzimleri geliştirdi. Ancak bu son çalışma insan bağırsağında bulunan daha güçlü bir enzim grubunu tanımlıyor.

Withers, “Araştırmacılar  1982’ye kadar; kanı  değiştirmek için enzimlerin kullanımını inceliyorlar” dedi. “Ancak, bu yeni enzimler işi 30 kat daha iyi yapabilir.”

Şeker Molekülleri

Araştırmacılar, DNA‘ları, istenen enzimlerin bulunabileceği bir ortam bulmak için çevresel örneklerde (metagenomik olarak bilinen bir teknikle) bulunan milyonlarca mikroorganizmadan örnek aldılar. Sonunda, kan antijenlerine yapı olarak benzeyen şeker içeren insan bağırsağının mukoza astarına odaklandılar.

Withers, “Bu şekerler üzerinde beslenen bakterilerin içine girerek; bakterilerin şeker moleküllerini koparmak için kullandıkları enzimleri izole ettik” diye ekledi. “Daha sonra bu enzimlerin miktarlarını klonlama yoluyla ürettik. Kan antijenleri üzerinde benzer bir eylem gerçekleştirebildiklerini keşfettik.”

Withers ve meslektaşları UBC Mikrobiyoloğu Steven Hallam ve UBC‘deki Kan Araştırmaları Merkezi’nden Patoloji Uzmanı Jay Kizhakkedathu; yeni enzimlerle ilgili bir patent başvurusu yapıyor. Gelecekte klinik testlere hazırlık olarak daha büyük ölçekte test etmeyi umuyorlar.

Withers, ABD’nin Kızılhaç ve Kanada Kan Hizmetleri‘nin son zamanlarda kan bağışları için daha çok acil çağrıda bulunduğunu belirterek, “Küresel kan akışının artması, artan nüfus ve doğal afetlerin sıklığı açısından kritik öneme sahip… Umudumuz,  herhangi bir grupta kanı, dokuyu veya organı, doğal kan grubundan bağımsız olarak herkes tarafından kullanım için güvenli hale getirebilmek.”

Kanada Sağlık Araştırmaları Enstitüsü tarafından finanse edilen çalışma, 21 ağustosta American Chemical Society‘nin Boston’daki yıllık toplantısında sunuldu.

 Uyumlu Transfüzyonlar                          Kabul Edilebilir Gruplar

Kaynak:
newsubc
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close