VR/AR

RETINA Hava Trafik Kontrol Kulelerine Artırılmış Gerçeklik Getiriyor

Yeni bir proje, havalimanı kontrol kulesindeki personelin, artırılmış gerçeklik (AR) teknolojisinden yararlanarak işlerini kolaylaştırmak için bilgileri görselleştirmesini kolaylaştırmayı amaçlıyor. RETINA olarak adlandırılan proje, Avrupa’nın hava trafik yönetimini daha güvenli, daha akıllı ve daha düzgün bir hava yolculuğu için modernize etmeye çalışıyor.

Sentetik vizyon ve AR teknolojisi hızla gelişmeye devam ederken, teknoloji uygulamalarının kapsamı da genişler. AR, uçak bakım dahil olmak üzere bir dizi farklı havacılık alanına uyarlanmıştır. RETINA ile hava trafik kontrol kulesindeki personel, zorlu veya yoğun şartlarda daha sorunsuz çalışmayı sağlamak için araçlardan faydalanabilecektir.

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen RETINA projesi, hava trafik kontrol personeli için AR görüntüleme tekniklerinin kullanımı ile birlikte sentetik görme araçlarının potansiyelini ve uygulanabilirliğini araştırdı.

“Profesör Sara Bagassi,“ SESAR projesi tarafından geliştirilen teknolojiye dayanarak, RETINA, kontrol kulelerinde hava trafik kontrolörlerinin görüş yeteneklerini ve durumsal farkındalığını artırmayı hedefliyordu.

HMD’ler ve Dahası

RETINA‘nın geliştirdiği çözüm, kontrol kulelerinde hava trafik kontrolörlerinin gelişmiş görüş yetenekleri ve durumsal farkındalığı sağlar. Böylece kalkışlar, inişler ve kara trafiklerini izleme, hava ve rüzgar detayları gibi diğer bilgilerin yanı sıra trafik yardımının daha iyi yönetilmesini sağlar.

Söz konusu, ‘pencerenin dışında’ görünümü ve gerekli bilgileri tümüyle bulunduran ve aynı zamanda meşgul havalimanına gözden birşey kaçırmamalarını sağlayan başa takılı ekranlar (HMD‘ler) ile bu teknolojiyi sağlar.

Proje için validasyon kampanyası İtalya’nın Bologna kentindeki VR ve Simülasyon Laboratuarında tamamlandı. Uzay, sis gibi düşük görünürlük koşullarının sıklıkla meydana geldiği tipik bir bölgesel havalimanı olan Bologna havalimanında çevreyi taklit ediyor. Microsoft HoloLens HMD test süresi için kullanılmış ve uygulama kullanımı için ideal bir kulaklık olarak görülüyor.

Çözüm geliştirilmeye ve test edilmeye devam edildikçe, Avrupa‘nın etrafındaki hava limanlarına da yayılacak. Ancak bu biraz zaman alabilir.

Kaynak:
vrfocus
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close