Bilim

Böcekler Yiyeceklerimizi Yiyebilir

Yükselen sıcaklıklar böceklerin yemek ihtiyacını ve daha fazla üremesini sağlayarak, dünya nüfusunun artmasına neden oluyor. Eklem bacakların yiyecek ihtiyaçlarının doğmasıyla kaynaklarda azalma yaratabileceği öne sürülüyor. Artan ısı, hem böceklerin sayısında hem de iştahında yükselişe neden oluyor. Araştırmacılara göre , bugün 2°C lik bir artışla ve % 30 mısır , % 50 den  fazla buğdayı imha edecekler. Üçüncül olan pirinç ise böcekler için en uygun sıcaklığa yakın olan tropik bölgelerde yetiştiği için daha az etkileneceği ön görülüyor.

Mahsullerde artan ısı stresi, 2°C ısınması için tahıl verimini yaklaşık % 10 oranında azaltması bekleniyor ; ancak yeni araştırmalar artan haşere hasarının en az % 4-8 oranında kayıba uğrayacağını gösteriyor. Bugün kronik olarak aç olan 800 milyon insan ve dünya nüfusunun 10 milyara yükselmesiyle, artan haşere tahribatı gıda güvenliğini daha da tehlikeye sokuyor.

Science dergisinde yayınlanan araştırmaya göre , yükselen sıcaklığın böcekleri nasıl etkilediğiyle ilgili köklü bilgilerle başladı. Deutsch, “Sıcak havalardaki yükseliş böceklerin metabolik ve üreme oranlarını katlanarak arttırıyor” dedi. Bilim insanları, böcekler tarafından taşınan mahsul hastalıklarının bulaşma oranlarının artması ya da tahıl depolandığında hasattan sonra kayıplar gibi faktörleri dikkate almadıklarından, kayıpların düşük tahminleri olması muhtemel olacağını ön görüyor.

 

Kaynak:
The Guardian
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close