Akıllı Sistemler

Dünyanın İlk Grafen Ceketi Ve Dahası

Grafen Kıyafet Vollebak‘ın en yeni teklifi. Yerel alışveriş merkezinizde bulacağınız bir şey değil: Şirket, dünyanın ilk grafen ceketini piyasaya sundu.

Grafen, ilk olarak 2004 yılında izole edilen, tek atomlu, şeffaf bir karbon tabakasıdır. Bu, şimdiye kadar keşfedilmiş, son derece esnek ve son derece iletken olan en güçlü malzemedir.

Vollebak, 695 $’lık geri dönüşümlü ceketini, bir tarafa bir grafen tabakasıyla kaplı yüksek gerilimli naylondan yaptı. Bu grafen kaplamanın faydaları, bir kişinin ceketi nasıl giydiğine bağlıdır. Eğer ceketi sıcak bir yerde bırakırlar ve sonra grafen içeriye bakacak şekilde giyerlerse, vücudunu ısıtır. Aynı zamanda, ısının daha sıcak kısımlarından daha soğuk kısımlara kadar ısıyı da yeniden dağıtabilir.

Ayrıca grafen malzeme ciltte diğer malzemelere göre daha az nem üretir. Böylece ceket giyerken terlerseniz yapışkan ve rahatsız edici hissetmezsiniz. Bakteriler grafen üzerine yerleşemezler. Ceket hem su geçirmez hem de hava alabilir. Bu sayede suya nüfuz edemezken, Vollebak’ın web sitesine göre terler buharlaşabilir.

Yaklaşık 14 yıldır grafen mucizeleri görülüyor. Ancak süpermateryal henüz günlük yaşamımızda herhangi bir süper etki yaratmadı. Bunun nedeni, çalışmak ve üretmek için pahalı olması. Vollebak kurucu ortağı Nick Tidball, şirketin ceketi ile başarılı olacağını unuyor.

Tidball “Grafen ceketlerini deneysel prototipler olarak dünyaya salıvererek, amacımız Ar-Ge sürecimizi açmak ve son olarak araştırma laboratuvarlarından ve alandan grafen alarak keşif sürecini hızlandırmak” dedi.

Şimdilik, 695 doları olan herkes Vollebak’ın web sitesinden ceketi satın alabilir. Şirket, pek çok müşterinin, henüz kimsenin keşfedemediği özelliklerin karşısına çıkan süreçte ceketi deneyeceğini umuyor.

Kaynak:
futurism
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close