Kültür-Sanat

Beatboxcılar Ve Gitaristler Müziği Farklı Duyuyor

Beatbox yapanlar ve gitaristlerin beyinleri kendi içlerinde ve müzikle uğraşmayanlarla kıyaslandığında farklı şekilde tepki veriyor. Bu konuda yeni bir UCL çalışması yürütülüyor. Cerebral Context ‘te yayınlanan ve Wellcome tarafından finanse edilen çalışma, öğrenme ve müziğin zihinsel süreçleri nasıl etkileyebileceğine ışık tutmayı amaçlıyor.

Araştırmacılar, beynin ağız hareketlerini kontrol ettiği alanın ; özellikle beatbox’cıların daha önce duyulmamış bir beatboxing parçasını dinlediğinde aktif olduğunu, gitaristlerin beyinlerinin “el alanı” nın da gitar ile çalınan bir parçayı  dinlediklerinde daha fazla aktivite gösterdiğini bulmuşlardır.

UCL Institute of Cognitive Neuroscience’da eğitimi tamamlayan Dr Saloni Krishnan, “Bu alanda yapılan birçok araştırma, çok genç yaşlardan yoğun bir eğitim almış klasik eğitimli müzisyenlere odaklanmıştı, ancak profesyonel beatbox’cıların ve gitaristlerin de bu uzman klasik müzisyenlerin tipik nöral modellerini sergilediklerini gördük” dedi.

Sözlerine şu şekilde devam eden Krishnan , “Bu bulgulardan heyecan duyuyoruz çünkü müzik üretme deneyiminin, algılayış biçimini değiştirdiğini gösteriyor. Belki de profesyonel müzisyenlerin neden her bir nota hakkında düşünmek zorunda kalmadan, karmaşık parçaları oynaması için teknik uzmanlık konusunda niçin bu kadar rahatça bitebileceğini açıklıyor” dedi.

Araştırmacılar 60 kişiyi, müzisyen olmayanlar, profesyonel beatbox’cılar ve profesyonel gitaristler arasında eşit olarak bölüştürdüler. Müzisyenler ortalama 8-9 yıllık mesleki deneyime sahipti.

Bir MRI tarayıcının içinde iken, katılımcılar çalışmaya özel olarak hazırlanan beatbox ve gitar kayıtlarını dinlediler. Böylece  bu müziğin onlara tanıdık gelmemesi sağlanacaktı. Bu müzikler Beatbox Pisti  gazetesi yazarı olan Reeps One adlı uluslararası adıyla tanınan Harry Yeff tarafından üretildi.

Araştırma ekibi, hareketi kontrol eden beyin  alanlarının müzisyenlerde aktif olduğunu buldu. Bu sadece müzisyenler kendi enstrümanlarının kayıtlarını dinlediğinde ortaya çıkmış oldu. Araştırmacılar bunun, bu beyin bölgelerinin, müzisyenlerin müziği dinlediği müzikle ilgili hareketleri birbirine bağlayabileceğini öne sürdüğünü söylüyor.

Araştırma ekibi ayrıca resim isimlendirme veya okuma gibi karmaşık görsel-işitsel bağlantılar ile tipik olarak dil görevlerinde yer alan bir beyin alanında artan aktiviteyi de fark etti. Çalışmanın yazarı Profesör Sophie Scott (UCL Bilişsel Nörobilim Enstitüsü), ” Çalabileceğiniz bir enstrüman duyduğunuzda ve bu uzmanlığın beyindeki tepkileri nasıl şekillendirdiğini gösteren bir algı ağını belirledik. Müzik eğitiminin sizin için iyi olduğuna dair çok fazla kanıt var” dedi.

Beatboxer ve eş yazar Harry Yeff ise konuyu şöyle açıklıyor,  bu çalışma, alanınızdaki başka bir uzmanı gözlemleyerek veya dinleyerek ortaya çıkan samimi empatiyi gözler önüne seriyor. Şaşırtıcı bir şekilde, 2018’deki beatboxing, daha önce kurulmuş olan sınırlamalara meydan okuyarak yeni bir vokal tekniği doğurduğunu vurguladı.

Araştırmacılar, bulguların işitsel algıya dahil olan beyin ağlarını anlamalarına yardımcı olduğunu ve bunun da konuşma ve dil terapisi için bir anlamlı olabileceğini söylüyor.

Profesör Scott, belki de daha fazla araştırma bize, beatboxing’in konuşma sesi ile ilgili mekanik yeteneklerini kaybetmiş insanlar için ; konuşmayı gerçekleştirmesini sağlayabileceğini söyledi. Bu durumun insanın ses tellerini yeniden birleştirmesi için bir yol olup olmadığını gösterebileceğini vurguladı.

Kaynak:
sciencedaily.com
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close