Astronomi ve UzayDergi

Japonya Uzay Asansörünü Test Edecek

Japonya geleneksel uzay roketleri yerine Uzay Asansörü projesini test etmek için hazırlık yapıyor. Japonya’nın Shizuoka Üniversitesi’nden ve diğer kurumlardan bir takım araştırmacılar, Japonya’nın geçtiğimiz hafta bildirdiği bir uzay asansörü inşa etmek için bu ay  ilk testi yapacaklar . Uzay asansörü temelde Dünya’yı bir uzay istasyonuna bağlayan bir kablo üzerinde yürüyen bir asansör kabini gibi görev yapacak.

Temel olarak Dünya yüzeyine bağlı, esnek bir kablo üzerinde yürüyen asansör şeklinde proje açıklanabiliyor. Kabine binen insanlar ve yerleştirilen çeşitli yükler, bu hat boyunca ilerleyip yerçekiminin etkisinin azaldığı bölgeye kadar çıkabiliyor. Japonlar, bu işi gerçek koşullarda gözlemlemeden evvel minyatür bir boyutta test etmek istiyorlar. Yaklaşık 10 metre uzunluğundaki bir hat üzerine, 10 santimetre uzunluğunda minyatür asansör kabinler yerleştirilerek koşullar test edilecek. Elbette bu testler, Japonya bayrağı taşıyan Tanegashima Uzay Merkezi içinde gerçekleştirilecek. İlk çalışmalarsa 11 Eylül tarihinde sonuçlanacak.

Buraya, bağlı uydular piyasaya sürülecek ve asansör görevi gören motorlu bir konteyner kablo boyunca ilerleyecek. Gerçekleşecek olan yolculuk uyduya bağlı bir kamera ile kaydedilecek.

Proje İçin 2050 Bekleniyor

Projenin teknik danışmanı Japonya’nın inşaat devi Obayashi Corporation da benzer bir proje üzerinde çalışıyor; ancak 2050 yılına kadar çalışmaların devam edeceğini söyledi. 2050 yılında ise  ilk uzay asansörünü tam kapasiteli olarak kullanıma sunmak istiyor.

Mainichi, araştırmacıların yüz yüze olduğu bir dizi engelin tespit edildiğini ifade ederken  bunlar arasında yüksek enerjili kozmik ışınlara dayanıklı özel kabloların geliştirilmesi (Obayashi, karbon nanotüplerin kabloların malzemesi olarak güçlü bir aday olduğunu, yeryüzünden elektriğin iletimini ve kozmik asansörlerin alan döküntüleri ile göktaşları çarpışmalardan koruyabileceğini söyledi.

Uzay asansörlerinin, yolculuğun maliyetini azaltması bekleniyor. Kargo, bavulla kilogram başına yaklaşık 22.000 $ ‘a mal olurken, Obayashi’nin asansörü bunu 200 $’ a indirecek. Araştırmacılar ayrıca bu asansörlerin saatte 200 kilometreye kadar yolculuk yapmasını ve çıkışından sekiz gün sonra ISS’ye ulaşmasını beklediklerini söyledi.

Kaynak:
cnet.com
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close