Astronomi ve Uzay

NASA Yörüngesine Uzay Ağ Geçidi Habitatı İstiyor

Bu haftanın başlarında, NASA’nın Danışma Konseyi için İnsan Keşif ve Operasyon Komitesi, aya geri dönmenin acı etkilerini ortadan kaldırmak için planını sundu. NASA’nın bu planı Derin Uzay Ağ Geçidi’ni kapsıyor. 2017 Mart ayında duyurulan geçit insanlar için bir habitat ve Uzay ve ötesinde  robotik keşif alanı oluşturacak.

Başka bir deyişle, Ay’ın yüzeyini araştırmak, uzamış uzay yolculuğunun canlılığı üzerine deneyler gerçekleştirmek ve daha fazla uzak bölgelere  hazırlık yapmak için bir basit bir konaklama işlevi görecekti.  Bu haftaki sunuma göre, NASA tamamlanmış Ağ Geçidi’ni 2024 gibi kısa bir süre içinde ay yörüngesinde tutmayı planlıyor.

Bir NASA sözcüsü olan Kathryn Hambleton, “Şu anki odak noktamız Ay ve geri dönen insanlar.” NASA sözcüsü bu durumu Fütürizm olarak adladırıyor.  NASA’nın ekipleri, Ay’ın yakınında yer alan Dünya yörüngesinin ötesindeki alanı kullanmayı planladığını vurgulan NASA, “Teknoloji kapasitemizi geliştirmek, sistemlerimizi test etmek için çok ay sürecini kullanmayı planladığını, bütün bunları yapmak için, Gateway’in yerinde olması gerektiğini ” söyledi.

Bu durum astronotlar arasında popüler olmadan önce NASA’nın gerçekleştirmesi gereken bir çok iş bulunuyor. Bunlar önümüzdeki altı yıllık planlamayı içeriyor.

NASA’nın Önümüzdeki: 6 Yılı

Adım 1: Uzay Sisteminin Piyasaya Sürülmesi (SLS) adı verilen dev bir roketin oluşturulacak. SLS, Ağ Geçidi’nin ana bileşenlerini şu an ve 2024 yılları arasında ay yörüngesine taşıyacak. 2024’te, şu anda geliştirilmekte olan NASA’nın Orion Uzay Aracı, bu parçaları yerle bir edecek ve Ağ Geçidi’ni insanlar için hazır hale getirecek.

Astronotların bir ekibini Gateway’e kadar yollamak için SLS, Ay’ın etrafında yörüngeye 37 metrik ton (81,000 lbs) kargo gönderebilecek bir rokete ihtiyaç duyacak. Şu anda, bu kadarını çekebilecek bir roket bulunmuyor. SpaceX’in Falcon Heavy’nin Ay’a maksimum taşıma kapasitesi 18 ila 22 metrik ton civarında olacağı tahmin ediliyor.  Mühendisler, SLS’nin gerçekleşmesi için bu kapasitenin nasıl ikiye katlanacağını konusunda çalışmalar devam ediyor.

Kaynak:
futurism.com
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close