Yeşil Enerji

Okyanusları Tahrip Eden Plastik Atıklar Hidrojenli Araba Yakıtı Olarak Kullanılabilir

Dünyanın plastik kullanımı hem canlılara ve Okyanuslara çok fazla zarar veriyor.

Şimdi Swansea Üniversitesi’ndeki bilim insanları, her yıl binlerce deniz canlısını öldüren atıklar için bir çözüm bulmuş olabilir.

Dr. Moritz Kuehnel tarafından yürütülen yeni araştırma, plastik atığın hidrojene dönüştürmeyi amaçlıyor. Bu mümkün olursa gelecekte bir gün hidrojenli arabalara yakıt olarak kullanılabilir.

Dr. Kuehnel BBC’ye verdiği demeçte, “Her yıl bir çok plastik kullanılıyor. Bunun sadece bir kısmı geri dönüştürülüyor. Geri dönüştürülmeyen atıklar için bir kullanım yolu bulmaya çalışıyoruz.” Dedi.

İşlem, plastiği keserek, pürüzlendirerek ve ona bir foto katalizör ekleyerek çalışır. Bu, güneş ışığını emebilen ve kimyasal enerjiye dönüşebilen bir malzemedir.

Dr. Kuehnel “Süreçimiz güneş enerjisini kimyasal enerjiye dönüştürmek için yarıiletken nanopartikülleri (sözde kuantum noktaları) kullanan ‘fotoreforming’ prensibine dayanıyor.”

Araştırmacılar daha sonra plastiği alkali bir çözelti haline getirdiler. Üzerine güneş ışığı ya da güneş simülatörlü bir lamba yerleştirdiler. Böylece yüzeyde (hidrojen gazı) kabarcıklar ürettiler.

Kuehnel, “Kuantum noktaları, iki eş zamanlı kimyasal reaksiyonu sürdürmek için güneş ışığını kullanabilir. Bunlar sudan hidrojen gazı üretimi ve plastiklerin bozulması. Daha pratik bir bakış açısından, süreç basittir. Kuantum noktaları plastiğe dökülür ve plastik daha sonra alkali suya yerleştirilir. Plastik ışığın yanması üzerine, hidrojen kabarcıkları ortaya çıkar.”

Bu sayede hidrojenli araba için kullanılabilecek yakıt ortaya çıkar.

Plastik şişeleri geri dönüştürmek için bir gerileme, genellikle PET, polietilen tereftalattan yapılmış olup, yeni ve berrak şişelere geri dönüştürülmek üzere yıkanması gerekmektedir. Ancak üniversitenin süreci, yağlı plastiklerin temizlenmesini gerektirmeyecek çünkü birçok atık çeşidini bozabilir.

Kuehnel, BBC’ye verdiği demeçte, “Bir margarin küvetinden yiyecek ya da bir miktar gres olsa bile, reaksiyonu durdurmaz, daha iyi hale getirir.” Dedi.

Süreç, masraflar nedeniyle çoğu zaman yakılan ya da atılan plastiklerin geri dönüştürülmesinden daha ucuzdur. The Balance Small Business’a göre, bir ton plastik poşeti geri dönüştürmek yaklaşık 4,000 $’lık bir harcama gerektirir.

Örneğin, hidrojen otomobilleri konusunda ilerlerken, Toyota, 2030 yılına kadar dünya çapında kombine 1 milyon elektrikli ve yakıt hücresi aracı satmayı hedefliyor. Japonya’da Toyota, 2020’de Sora denilen yakıt hücresiyle çalışan bir veri yolunu, yakıt hücresi yığınlarını elektrik üretmek için hidrojen ve oksijeni birleştiren bileşenler üzerinde çalışıyor.

Plastik yakıt projesi endüstriyel bir seviyeye ulaşmadan önce birkaç yıl sürebilirken, araştırmacılar Swindon ve bir Avusturyalı petrokimya firmasından Mühendislik ve Fizik Bilimleri Araştırma Konseyi’nden bazı kullanışlı fonlar aldılar.

Kuehnel, ekibinin şu anda küçük boyutlardan (miligram plastikten) daha gerçekçi boyutlara kadar büyütülmesini ve plastik fotoraflamanın kapsamını genişletmeye çalışıldığını söyledi.

Kuehnel “Şimdiye kadar PET (polietilen tereftalat), PLA (polilaktik asit) ve PU (poliüretan) ile çalıştıklarını gösterdik. Ancak PE (polietiyelen), PP (polipropilen), PVC (polivinil klorür) gibi diğer önemli plastiklerden hidrojen üretmek için kullanmak istiyoruz. ” diye yazdı.

Kaynak:
cnet
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close