VR/AR

Brighton Dijital Festivali’nde İlk VR Sanat Eseri

Giderek artan sayıda sanatçı, bir hikayeyi anlatacak veya varlık duygularını iletebilecekleri bir ortam olarak sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) ile deney yapıyorlar.

Sanat galerileri bile ziyaretçilerle bağlantı kurmaya çalışmak için sürükleyici teknolojiler kullanıyor. Sanatçılar Alex Peckham, Sonsuzluk adlı bir sanat oluşturmak için VR’ı bir tuval olarak kullanıyor.

Sonsuzluk adlı etkinlik, dijital teknolojinin hayatımızı ve düşünüş tarzımızı şekillendirdiği yolu keşfetme girişimleri söyledikleri uzun süredir devam eden bir etkinlik olan Brighton Dijital Festivali’nde ilk kez yer alacak.

Peckham, Sonsuzluk’un Paul Nash ve Arnold Böcklin’in eserlerinden etkilendiğini ve VR’ı nostalji, arzu ve kayıp temalarının keşfedilebileceği gerçeküstü, sembolik bir ortam ve deneyim yaratmak için bir araç olarak kullandığını söylüyor.

Sanat ve VR

Çalışma, CGI ortamlarının, gerçek dünya fotoğrafçılığının ve 360 derecelik videoların bir kombinasyonu kullanılarak oluşturuldu. Sanatçı, kendi evinden mekanları yeniden tasarlamaya ve rüya gibi bir şey yaratmak için onları fantastik ve zihinsel eğilimli öğelerle harmanlamaya çalıştı.

Sonsuzluk dünyası hem gündüz hem de gecedir. Sıradan ev sahneleri, garip cam nesnelerin kumda ve tuhaf böceklerin üzerinde durduğu, bir adada yalnız bir kıyı şeridini kapsayan gerçeküstü, izole manzaralara dönüşür.

Brighton Dijital Festivali organizatörleri, Sonsuzluk’un gerçeküstücülük ve sembolizm hayranlarının yanı sıra VR’de sanat ile mümkün olanı deneyimlemek isteyenler için olduğunu söylüyor.

Sonsuzluk adlı eserin sergisi ücretsizdir. Ancak sadece sınırlı sayıda insan bu deneyimi yaşayabilir.

Kaynak:
vrfocus
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close