Yazılım

Kuantum Algoritmalarını, Bulutta Çalıştırmak

Rigetti Computing adlı bir girişim; yeni bir bulut hizmetinde kuantum bilgisayarlarını klasik olanlarla birleştiriyor.

Kuantum bilgisayarlar; bir gün en güçlü klasik süper bilgisayarın bile ötesinde hesaplamalar yapabilir. Ancak şu an için bu makineleri inşa etmek ve bakımını yapmak son derece pahalı ve zorludur. Bunun üzerine, geçtiğimiz birkaç yılda, yeni ortaya çıkan sanayi; bilgisayar bulutları aracılığıyla araştırmacılar ve işletmeler için var olan nispeten az sayıda kuantum makinesini üretmeye başladı.

 

Rigetti Computing; yeni bir Kuantum Bulut Hizmeti’ni (QCS) çıkardı. Bu yeni bulut; kuantum programlama için bir yazılım araç takımı olan Forest’ı da içeriyor. Ayrıca; bir kuantum makinesinin; şirketin “kuantum avantajı” olabileceğini ispatlaması için QCS kullanan ilk kişi veya ekip için 1 milyon dolarlık bir ödülü de var. Yarışmanın ayrıntılarının 30 Ekim’de açıklanacağı söyleniyor.

Rigetti bunu bir kuantum makinesinin; klasik bir teneke kutudan daha önemli, kaliteli, ucuz ve daha hızlı bir çözümle üretebileceğini belirtiyor.
Şirket ayrıca, dünyanın en güçlü kuantum işlemcisini; bir önceki rekor sahibi olan Google’ın 72-kbit* Bristlecone çipini  karşılayan 128-qubit modelini de duyurdu. QCS kullanıcıları başlangıçta 16-bitlik bir çip ile sınırlı olacak. Hizmet, bu yılın ilerleyen zamanlarında daha da yaygınlaşmadan önce, belirli müşterileri ve Rigetti ortaklarıyla da sınırlı olacak.

*MIT Technology Review Qubit Counter’dan takip edilebilir. http://www.qubitcounter.com/

Technology Review/qubitcounter

MIT araştırmacılarının Kuantum Hesaplama konusunda bu kadar heyecanlı olmalarının sebebi; 1 veya 0’ı temsil edebilen standart dijital bitleri kullanan geleneksel makinelerin aksine; qubit’lerin aynı anda olması olabilir. Bir makineye sadece birkaç ekstra qubit’i ekleyip, bunları “dolanıklık” olarak bilinen bir fenomenle birbirine bağladığınızda, hesaplama gücünde üssel sıçramalar oluşacaktır.
Teknoloji geliştikçe, kuantum bilişim; kimya ve malzeme biliminden nükleer fiziğe ve makine öğrenimine kadar birçok alanda önemli ilerlemelere yol açabilir.

Hız Tuzağı

Tennessee Üniversitesi‘nde Nükleer Fizikçi Thomas Papenbrock; hem IBM’in hem de Rigetti’nin bulut hizmetlerini, döteryum ( ağır hidrojen) atomunun merkezini oluşturan bir proton ve nötrondan oluşan parçacık olan döteronun* bağlanma enerjisini hesaplamak için kullanmıştır. Bunu klasik bilgisayarlarla yapmak mümkün olsa da Papenbrock; potansiyelleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için bulut aracılığıyla kuantum makinelerini kullanmaya hevesli olduğunu söylüyor.

*Döteryum veya ağır hidrojen, hidrojenin sabit izotoplarından biri olup, okyanuslarda büyük miktarda bulunur. Adı döteron olan döteryum çekirdeği, bir adet proton ve bir de nötron içerir.

Bu tür denemeleri yürütmek için araştırmacılar genellikle kendi klasik bilgisayarlarını hibrid kuantum algoritmaları ile programlamaktalar. Daha sonra, uygulamadaki belirli bir hesaplama için buluttaki kuantum makinelerini çağırıp, uygulama programlama arayüzlerini veya API’leri kullanmaktadırlar. Sonuçlar daha sonra klasik makinelere geri gönderilir.

Rigetti kendi ekibinin ve mevcut bulut hizmeti kullanıcılarının; bu yaklaşımın gecikme sorunları yarattığını ve algoritmaların performansını yavaşladığını söyledi.

QCS, tüm hibrit algoritmaları çalıştırmak için optimize edilmiş bir sistemde; hem kuantum bilgisayarları hem de klasik olanları içeren bir veri merkezi ile sorunu ele alır. Firma, önümüzdeki birkaç ay boyunca; kuantum algoritmalarının QCS’inde mevcut bulut kurulumundan 20 ila 50 kat daha hızlı çalışacağını söylüyor.

Servis ayrıca; araştırmacıların deney yapmasını ve çalışmasını kolaylaştırmak için Forest ve diğer araçlarla önceden yapılandırılmış olarak gelir. Şirketin CEO’su ve Kurucusu Chad Rigetti; “Öğrenme döngüsünü kısaltırız, böylece insanlar bugün sadece test ve programlama yapmaya başlayabilirler” diyor.
QCS başlangıçta araştırmacılara sadece şirketin 16-qubit çipine erişmesine rağmen; en sonuncusunun da bulut yoluyla erişilebilir olacağını söylüyor. Daha güçlü kuantum işlemcilerin olasılığı, araştırmacıları da heyecanlandırıyor.

Papenbrock: “128-qubit çipe erişim sayesinde bazı fantastik problemleri çözebiliriz…”

Bulut Hareketleri

Yeni hizmet; daha fazla araştırmacının nispeten gelişmiş kuantum işlemlerine erişmesini ve Rigetti’yi hızla genişleyen kuantum bulut hareketinin ön sırasına yerleştirmesini sağlayacaktır.
IBM, iş odaklı QNetwork topluluğunun üyelerine; 20-qubit makinelerine bulut aracılığıyla erişebilmelerini sağlar. Ayrıca IBM Quantum Experience adlı girişim ile 5- ve 16-qubit makinelerine ücretsiz erişim sağlar. IBM Research’in İşletme Sorumlusu Dario Gil; 2016 yılında başlatılan yaklaşık 97.000 kullanıcının, bu ikinci hizmet için toplam 5.8 milyon denemeyi çalıştırdığını söylüyor.

Yakın tarihli bir konferansta, Google’ın bulut işletmesinin başı Diane Greene; şirketin birkaç müşterinin bulut tabanlı bir kuantum hizmetine erişmesine izin verdiğini ve Japonya’nın Fujitsu ve Çin’in Alibaba gibi Asya teknoloji şirketlerinin de kuantum bulut kulübüne katıldığını belirtti.

Kaynak:
technology review
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close