Tarım ve Gıda

Avusturalya’da Portakalların Rengi Değişti

Avusturalya’da portakallar beklenmedik şekilde renk değiştirdi. Ani şekilde turuncudan mora dönen portakaldaki değişimin sebebi bilinmiyor. Tadı ve kokusunda bozulma meydana gelmediği belirtilen portakallar, yerel bölgede değişim gösterdiler. Meydana gelen olayın sebebi bilim insanları tarafından araştırılıyor. Queensland’da yaşayan Neti Moffitt, oğlunun yemesi için portakalı soyması sırasında değişimi farketti. Meyve dışarıdan son derece normal görünüme sahipti.

Oğlunun üç dilim portakalı yedikten sonra kalanını tezgahta bıraktığını ifade eden Moffitt, ertesi gün portakallar mor rengi almıştı. Kesilen portakalların etli bölümü mordan oluşan çarpıcı bir gölgeyle lekelendi. Herkes portakalların neden mor renge dönüştüğünü merak ediyor. Moffitt, ilk düşüncesinin portakalın çocuğuna bir zarar verip vermediği, olduğunu söylüyor. Ancak takip ettiklerinde çocuk üzerinde bir tesir göze çarpmıyor. Portakalların mor renk alması ise ilk defa karşılaşılan bir durum değil.

Üç yıl kadar önce benzer olay  çocuğu için portakal kesen başka bir anne tarafından görüntülendi. Yerel sağlık ekipleri mor portakallar için incelemeye çağrıldığında, böylesi nadir bir gizemli (fenomeni) inceleme şansları olacağı için heyecan duyduklarını ifade etti. Queensland Adli Sağlık ve Bilimsel Hizmetler, inceleme yapmak için mor renkli portakal dilimlerinin yanında renksiz portakal dilimlerini, meyveyi kesmek için kullanılan bıçağı ve bıçağı keskinleştirmek için kullanılan bileme aletini incelemeye aldı. Araştırmacılar mor meyveyle temas etmiş olan her şeyi detaylı bir şekilde inceleyecek.

Kaynak:
Sciencealert
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (4 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close