Tarım ve Gıda

İngiliz Tüketiciler Yenilenebilir Kaynaklara Yönelecek

Yeni araştırmaya göre, gelecek on yıl içinde İngiltere’de alışveriş yapanların bir numaralı sorunu, ambalajların azaltılması ve daha fazla geri dönüştürülebilir materyal kullanımı olacak. Alışveriş yapanlar, alışveriş yaparken ürünlerin fiyatından ziyade çevresel faktörleri göz önünde bulunduracak. Thought Works tarafından yürütülen araştırma, ankete katılan 2.000 kişinin % 62’sinin plastik ambalajı azaltma ve geri dönüştürülebilen malzemeleri kullanma ihtiyacıyla , % 57’si gelecek fiyatlarıyla ilgilendiği, önümüzdeki 10 yıl içerisinde etkili olacağı ön görülüyor.

Gıda atıkları ve yiyeceklerin geldiği yerler de alımları yönlendirmek için güçlü nedenlerdi. Araştırmaya göre, ankete katılanların % 48 ve % 36’sı,  ne alacağına ve nereden alınacağına ilişkin karar alma süreçlerini etkilediğini belirtti. Thought Works’teki Perakende Strateji Direktörü Kevin Flynn, araştırmanın perakendecilerin ve süpermarketlerin uyum sağlaması gereken tüketici değişiminin tohumlarını gösterdiğini ifade etti. Perakendeciler ve tüketicileri plastik ambalaj atıkları azaltma gibi konularda dinlemedikleri takdirde, alışveriş yapanların başka bir yere gideceğini söyledi.

Tüketiciler, alışveriş yapma konusunda daha fazla seçeneğe sahipler ve önümüzdeki 10 yıl içinde pazara yeni girenlerin de yeri olacağını ifade eden Flynn, perakende sektörünün tamamı, çevik olması gerektiğini ve bu değişen ortama cevap vermek için hızlı bir şekilde hareket etmesi gerektiğini vurguladı. Fiyat geleneksel olarak alışveriş yapan kişiler için önemli faktör olmuştur. Ancak yeni araştırma ortaya okyanuslardaki plastik kirliliğinin ölçeği hakkındaki kamu bilincinin de arttığını ortaya çıkarıyor.

Plastik kullanımını azaltmak için hiçbir şey yapılmazsa, önümüzdeki on yıl içinde okyanuslardaki atık miktarı üç katına çıkacağı vurgulanıyor.

Araştırmaya göre, tüketiciler, yiyeceklerinin nereden geldiğini ve nasıl üretildiğine dair daha fazla soru sormak zorunda kalıyor: Ankete katılanların % 36’sı, aldıkları yiyeceklerin yetiştirildiği, avlandığı yerlere daha fazla önem verdiğini ifade ediyor. % 32’si, gıdaların sürdürülebilir bir tedarik zincirinden etik olarak tedarik edildiğini araştırdıklarını, 18-24 yaşlarındakilerin % 18’inin ise  gelecekte et yemeyeceklerini söylüyor.

Kaynak:
theguardian
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close