Teknoloji

Kablosuz Fotonik Sensörler Çevreyi İzleyecek

Washington Üniversitesi’ndeki bir araştırmacı ekibi, sessiz galeri modlu (WGM) mimariye sahip bir kablosuz fotonik sensör rezonatörü kullanarak çevre verilerini başarıyla kaydedecek sistemi geliştirdi. Fotonik sensörler 2017 kış ayı boyunca iki senaryo üzerinde ölçüm yaptı. Birincisi, gerçek zamanlı 12 saat boyunca hava sıcaklığının ölçülmesiydi. İkincisi ise drone üzerine monte edilen sensör Şehir Parkı içerisinde sıcak hava dalgalanmasının haritaya yansıtılmasıydı. Bütün ölçümler Bluetooth bağlantılı ticari bir termometre tarafından yapıldı.

Nesnelerin İnterneti’nin (IoT) büyük dünyasında, ağırlıklı olarak elektroniklere dayanan uzaysal olarak dağıtılmış kablosuz sensörlerden oluşuyor. Bu aygıtlar genellikle alçak uçan bir uçağın neden olduğu rahatsız edici ses ya da görsel sinyaller ve radyoda istenmeyen gürültüye neden olan seslerin  elektromanyetik girişim tarafından engellenmesi anlamına geliyor. WGM’ sinde, ışık sabit bir iç yansıma ile bir yapının dairesel kenarı boyunca yayılır. Dairesel çerçevenin içinde, ışık 1 milyon kez döner. Bu alan üzerinde, ışık dalgaları, örneğin sıcaklık ve nem gibi çevresel değişiklikleri algılar. Sensör düğümü, uzak sistemi kontrol eden ve algılama sinyallerini toplayan ve analiz eden özelleştirilmiş bir işletim sistemi uygulaması tarafından izlenir.

Kablosuz sensörler, ister elektronik ister fotonik olsun (ışık bazlı), nem, sıcaklık ve hava basıncı gibi çevresel faktörleri izleyebilir. Kablosuz sensörler için uygulamalar; çevre ve sağlık bakım izleme, hassas tarım uygulamaları ve akıllı şehirlerin verilerini toplama gibi kategorileri bulunduruyor. Hassas tarım, hassas gübre ve kimyasal uygulamalara olanak veren ve daha verimli ve karlı çiftçilik için tohum seçimini seçen toprak haritalama gibi hassas tarım uygulamaları için sayısallaştırılmış coğrafi bilgi sistemlerini kullanır.

Yang ve meslektaşları, geliştirdikleri özelleştirilmiş operasyon sistemleri uygulaması ile ele alınan sabit tutma sorunlarını ve geç gelen laboratuvar ölçüm sistemlerinin minyatürünü ele almak zorunda kaldılar.

 

Kaynak:
Sciencedaily
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close