Bilim

Bitkiler de Savunma Yapabiliyor

Bitkilere herhangi bir atak gerçekleştiğinde örneğin; bir böcek bitkilerin dalına konup,tadından faydalanmak istediğinde bitiklerde yer alan sinir sistemi savunma yapmalarına yardımcı oluyor. Bu durumun aynısı hayvan türlerinde de bulunuyor. Yeni gerçekleştirilen araştırmaya göre hayvanlar kadar olmasada bitki türlerinin bazılarında “sinir” bulunduğu ortaya çıkarıldı. Bitkiler hayvanların sinir sistemlerinde kullandıkları aynı sinyalleme moleküllerini kullandığı keşfedildi.

Araştırma, bir stres etkeni karşısında bitkilerin içinden dalgalar halinde hareket ederken sinyalleri işaretlemek ve izlemek için flüoresan proteinleri kullandığını ortaya koydu.Botanist Simon Gilroy,”Bunu gerçekleştirenin sistemik sinyalizasyon sistemi olduğunu biliyoruz, ve bitkinin herhangi bir yeri  yandığında bitkinin geri kalan kısmı savunma tepkilerini tetikliyor. Ama bu sistemin arkasında ne olduğunu bilmiyorduk bunu araştırıyoruz”dedi. Başlangıçta araştırmacıların baktıkları şey, bitkilerin kalsiyumdaki artışlarını inceleyerek yer çekimine nasıl tepki verdikleriydi. Araştırmacıların gerçek zamanlı olarak kalsiyum konsantrasyonundaki değişiklikleri gözlemlemelerine izin verecek bir hardal bitkisini genetik olarak tasarladı.

Bitkilere olan şey inanılmaz bir şey olarak tanımlanmıyor. Işık dalgaları, yaranın kaynağından dışarı akarak, saniyede yaklaşık bir milimetre hızla bitki boyunca yayılma gösteriyor. Hayvanlarda bulunan sinir sinyallerinden çok daha yavaş hareket editorlar. Saniyede 120 metreye kadar gidebilir (268 mil / sa), fakat bitkiler için bu süper hızlı iletişim olarak görünüyor. Araştırmacılar, dalga çarptığında, bitkinin bulunduğu bölgede savunma hormonlarının yükseldiğini keşfetti.

Bu araştırma, bitki hücrelerinin nasıl iletişim kurduğuna dair bulmacayı çözmek için çeşitli parçaları bir araya getiriyor. Yaralanan bölge, kalsiyum iyonu yayılımını tetikleyen reseptörler tarafından alınan glutamattan geçer ve bu da daha fazla hasarı önlemek için bitki savunma sistemini devreye sokar.

Kaynak:
sciencealert
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (4 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close