Tıp

Pankreas Kanserine Yeni İlaç Geliştirildi

Yeni pankreas kanseri için bulunan ilaç; üniversitede eczacılık alanında çalışma yapan eczacılar tarafından geliştirildi. Yeni ürün kanser ile mücadelede yeni bir strateji oluşturuyor. Bu ilaç aynı zamanda iki geni de içeriyor. Bu atılım ölümcül ve agresif olan pankreas kanserini tedavi etmede yardımcı olacağı ön görülüyor. Yeni ilaç bu tip hastalıkların, hastalıkla gelişen iki yolunu da ortadan kaldırıyor. Kullanılan tedavinin başka kanser hastalıkları ve etkilerini de ortadan kaldırabileceği düşünülüyor. Houston Üniversitesi Ruiwen Zhang tarafından geliştirildi.

Farklı formlarda oluşan pankreatik kanser; pankreastaki hücrelerin kontrolden çıkıp bir kitleye dönüştüğü zaman ortaya çıkıyor. Kanserli hücreler vücudun diğer kısımlarını hızlı bir şekilde istila edebiliyor. Çoğu kanserin, sindirim enzimleri üreten pankreas bölgesinde başladığı biliniyor.

Pankreas kanseri nasıl ortaya çıkıyor?

Semptomlar sırt veya mide bölgesinde ağrı, beklenmedik kilo kaybı ve sarılık (cildin sararması) içeriyor. Buna ek olarak, bir kişinin idrarı da koyu sarı görünebilir ve kaşıntılı bir cilt gelişebiliyor.

Pankreatik kansere bağlı olan iki tip gen bulunuyor. Bunlar aktive T hücreleri1 (NFAT1) ve murin , (MDM2) nükleer faktör olarak biliniyor. Sonuncu gen, p53 olarak adlandırılan tümör baskılayıcı gen olarak tanınıyor. P53 tümör baskılayıcı gen mevcut olmadığında, MDM2 kanserini tetikliyor. NFAT1, MDM2 ekspresyonunu yukarı düzenleme yapmaya ve böylece tümör büyümesini teşvik etmeye hizmet ediyor. Diyet, beslenme ve çevre ile ilişkili faktörler, hücrelerde bu faktörlerin daha yüksek seviyeye gelmesine neden olabiliyor. Keşifi yorumlayan Dr. Zhang, “Pankreatik kanser tedavisi için yeni, etkili ve güvenli ilaçlar için karşılanmamış klinik bir ihtiyaç var. Bizim keşif kanser araştırmalarında önemli bir ilerlemeyi temsil ediyor ”dedi.

Okumayı Kolaylaştıran Kavramlar

T Hücreleri: T hücreleri, lenfositlerin bir alt kümesini oluşturur ve bağışıklık yanıtında önemli bir yere sahiptir. ‘T’ kısaltması timüsden gelmektedir ki timüs bu hücrelerin son olgunlaşma evrelerinin geçtiği organdır.

p53 Hücresi: p53 aracılığı ile programlı hücre ölümünün başlatılması veya hücre çoğalmasının durdurulması, hasarlı DNA replikasyonunu ve genetik olarak normal olmayan hücrelerin çoğalmasını engellemektedir. Bu nedenle p53 işlevlerinin mutasyon ya da delesyon ile engellenmesi hücre homeostasisin sağlanmasında da ayrıca önemlidir.

MDM2: Bir onkoprotein olan MDM2′ nin aşırı ekspresyonu, p53 ve MDM2 arasındaki dengeyi kesintiye uğratarak malign transformasyona neden olur.

 

Kaynak:
Digital Journal
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close