VR/AR

Savaş Alanındaki Doktorlar Ve Tıp Öğrencileri İçin Arttırılmış Gerçeklik Sistemi

Doğal bir felaket veya savaş bölgesi gibi bir kriz sırasında,  yardım etmek için gerekli becerilere sahip bir doktor, yüzlerce veya binlerce mil uzakta olabilir. Bu yüzden Purdue’deki araştırmacılar bu sorunu çözmek için yeni bir yol geliştirdiler: Yerdeki doktorların uzman tavsiyesi almasına yardımcı olabilecek bir artırılmış gerçeklik (AR) sistemi.

Proje ekibinin liderliğini yapan Purdue mühendislik profesörü Juan Wachs, “En önemli zorluk, en çok ihtiyaç duyulduğunda savaş alanında cerrahi uzmanlık sağlamaktır.” diyor. “Alanda fiziksel olarak yer alan çok deneyimli tıp liderleri olmasa bile, bu teknoloji ile yaralananların sayısını en aza indirmeye yardımcı olabiliriz.”

Artırılmış gerçeklik, tıpta büyük bir rol oynama potansiyeline sahiptir. Bir hastayı uzaktan görme yeteneği sayesinde, doktorlar sahada eksik olabilecek bir uzmanlık seviyesi sağlayabiliyorlardı.

Doğal afet bölgelerinin ötesinde, doktorlar için bir AR sistemi de bazı kırsal bölgelerde çalışabilir. Basit bir triyajın ötesinde, bir AR sistemi, diğer araçlara erişimi olmayan doktorlar için bir öğrenme biçimi sunabilir.

AR Sistemi

Endüstri mühendisliği alanında doktora öğrencisi olan Edgar Rojas Muñoz, projede çalışan, “Sağlık alanındaki menteeleri kırsal kesimde deneyimli danışmanlarla birleştiren teknolojinin karşılanmamış bir ihtiyacı var” diyor.

“Bu durumlarda bir telestörün kullanımı, vericinin ayrı bir ekrana odaklanmasını, yaklaşan adımları göstermemesini ve mentöre devam eden prosedürün tamamlanmamış bir resmini vermesini gerektirdiğinden verimsiz.”

Sistem doktorun / mentörün gerçek zamanlı ekran geri bildirimleri ile birlikte doktorun / mentinin önündeki hastayı görmesini sağlayan şeffaf bir kulaklık ekranı kullanır. Tüm zamanlar, Purdue’in bilgisayar görme algoritmaları, ameliyatın yapıldığı sırada hastanın vücudunda meydana gelen sanal notları ve işaretleri izler.

Buna ek olarak, drone ile çalışan bir kamera, uzaktan görüntüleme doktora hastayı muayene etmek için bir başka açıya daha vermek üzere ek yükleyebilir. Drone, uzak doktorun hastanın kendisinin bulduğu fiziksel çevreyi anlamasına olanak tanıyacak geniş bir görüşe sahip olacaktır. Ayrıca, olayların çalkantılı olması durumunda görüntü sabitlemesini de sağlayacaktır.

Muñoz, “Teknolojimiz, stajyerlerin cerrahi prosedüre odaklanmasına ve ameliyat sırasındaki hata olasılığını azaltmasına izin veriyor” diyor.

ABD Savunma Bakanlığı tarafından desteklenen AR sistemi bir tur klinik değerlendirmeyi tamamladı. Yakında başka bir tanesini geçecek. Oradan, Virginia’daki bir askeri tesis içinde simüle edilmiş bir savaş alanına girecek. Hükümetin diğer şubeleri de AR’nin birçok potansiyel kullanımını araştırıyor. Örneğin NASA, insanların başka gezegenlerde durmasına izin veriyor.

 

Kaynak:
popularmechanics
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close