Arkeoloji

Bilinen En Eski Hayvana Ait Fosil Bulundu

Yeni araştırmaya göre, 558 milyon yıl öncesine ait  fosilleşmiş bir yaşam formu bilinen en eski hayvan olarak tanımlandı. Bulgular, hayvanların Kambriyen’de yaklaşık 540 milyon yıl önce meydana gelen  salyangozlar, çift kanatlılar ve eklem bacaklılar gibi modern görünümlü hayvanların ortaya çıkması olarak adlandırılan sözde hayvan yaşamının başlamasından en az 20  milyon yıl önce var olduklarını doğrulamaktadır.

Dickinsonia cinsinden alınan örnek fosil parçaları, oval şekilli bir yaşam formunun kalıntıları ve Ediacarans denilen antik ve esrarengiz bir organizmalar grubunun parçasıdır. Yeni keşfedilen Ediacaran fosilleri üzerindeki antik madde kalıntısını antik kolesterol olarak tanımlayan bilim insanları, Dickinsonia’nın bilinen en eski hayvan olduğunu doğruladı.

Çalışmadaki yazarlardan biri olan Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden Jochen Brocks , “ Bu, Dickinsonia’nın aslında bir hayvan olduğu eşşiz yağın tam türü ve bileşimi ” dedi. Çalışmanın “paleontolojinin kutsal kazısı olan on yıllardır süren bir gizemi” çözdüğünü sözlerine ekledi. Science dergisinde yayınlanan makalenin başyazarı  Ilya Bobrovskiy tarafından  Rusya’nın Kuzeybatısı ve doğusundaki bir uçurumun üzerinde iki yüzeyde fosiller tespit edildi. Bu fosiller Dünya’da yarım milyar yıl önce yaşamış olan  canlı formları olarak bilinen en garip fosillerin bazılarını geride bıraktı. İlk tanınabilir hayvanların ortaya çıktığı Kambriyen patlamasından hemen önce, 570 milyon ile 541 milyon yıl arasında okyanuslarda yaşadıkları biliniyor. Birçoğu  Avustralya’nın Ediacara Tepeleri’nde yaşadığı  için Ediacarans olarak adlandırılıyor. Yaklaşık olarak  200  tür olarak tarif edilen Ediacaranların bazılarının şekilleri fraktal yaprakları andırıyor.

Kaynak:
SciencemagThe Guardian
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close