Bilim

İnsanlar Ahtapotlarla Aynı Beyine Mi Sahip?

Yeni gerçekleştirilen araştırmaya göre insan ve ahtapotların beyinleri ile benzerlikler keşfedildi. Deney sonucunda, insanlar ve ahtapotlar arasında, nörotransmitter serotoninin sosyal davranışları kodladığı şekilde, evrimsel bir bağ olduğu ortaya çıktı. Johns Hopkins Üniversitesi’nden nörobilimci Gül Dölen , “Ahtapot ile insan beyni arasındaki anatomik farklılıklara rağmen, serotonin taşıyıcı geninde moleküler benzerlikler olduğu belirlenmiştir ” dedi.

Deniz Biyolojisi Laboratuvarı’ndan araştırmacı olan Dölen ve deniz ve evrimsel biyolog Eric Edsinger, insanlar ve ahtapotlar arasında genetik bir benzerlik keşfettiler. Özellikle, nörotransmiter serotonini bağlayan taşıyıcı, insanlar ve bimakuloides arasında hemen hemen aynıdır. Serotonin duygu durum düzeninde, mutluluk ve esenlik duygularında ve depresyonda rol oynar. Gerçekleştirdiği etkinlik MDMA tarafından arttırılır. MDMA , “mutlu” bir ilaç olmak, öfori duygularını ve kişinin empati duygularını arttırmada rol oynar. Başkalarıyla bağlantı kurma isteğiyle de bilinir. Bu sadece insanlarda görülmezken fareler ve sıçanlarda da etki alını gözlemlenir.

İki Deney Gerçekleştirildi

Laboratuvar sonuçlarında; ahtapot ile insan beyni arasındaki anatomik farklılıklara rağmen, serotonin taşıyıcı geninde moleküler benzerlikler olduğu tespit edildi. Ahtapotların ilaçlardan sonra mutluluk, depresyon ve üzüntü duygularında değişimler yaşadığı gözlemlendi. İlkinde beş erkek ve  dişi ahtapot odaya konuldu. Bir tarafta, ahtapotun girebileceği bir deliği olan açık bir duvardan görülebilen, yeni bir nesneydi – bir plastik aksiyon figürüydi. Diğer tarafta yine bir delikle bir duvarla ayrılan bir kafes içinde başka bir ahtapot idi. Uyuşturulmadan, dişi ahtapotlar, erkek olanlarla sosyalleşmeyle ilgilenilirken , erkek olanlar bu eğilimin dışındaydı. Bu yüzden tam anlamıyla sosyal olarak davranmazlar iken, ama daha önce düşünülenden daha sosyal oldukları fark edildi.

MDMA deneyinde, 30 dakika boyunca deney odasına konmadan önce, dört erkek ve  dişi ahtapotlar ilaca maruz bırakıldı. Bu sefer, erkekler de dahil olmak üzere diğer ahtapotlarla sosyalleşme eğilimi daha belirgin hale geldiği görüldü. Ayrıca fiziksel temas konusunda etkinlikleri arttı. Gül Dölen ”İnsanlar da MDMA ve ecstasy alındığında mutluluk, depresyon ve üzüntü duygularında değişimler yaşıyor. Ahtapotların ilaca verdiği tepkiler de aynen böyleydi. Bu sonuçlar sayesinde, psikiyatri ilaçları ve anti depresanların dozları daha verimli ayarlanabilecek.” dedi.

Nörotransmitter: Nöronlar arasında veya bir nöron ile başka bir hücre arasında iletişimi sağlayan kimyasallara nörotransmitter denir.
Serotonin: İnsanda mutluluk, canlılık ve zindelik hissi veren bir nörotransmitterdir. Eksikliğinde depresif, yorgun, sıkılgan bir ruh hali görülür. Yapısal olarak monoamin grubuna girer ve triptofan aminoasitinden sentezlenir.

 

Kaynak:
Sciencealert
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close