Astronomi ve Uzay

Maddenin 100 Bin Km İle Düştüğü Gözlendi

Araştırmacılar, spektrumun güçlü bir şekilde kırmızıya kaydığını ve gözlenen maddenin ışık hızının yüzde 30′ unun diğer bir deyişle saniyede 100.000 kilometre civarında kara deliğin içine düştüğünü gösterdi.İngiliz astronomlar ekibi, ışığın hızının yüzde 30’unda bir kara deliğin içine düştüğü, milyar ışık yılı olan uzak galaksi PG211 + 143’ün merkezinde gerçekleştiğini bildiriyorlar. Leicester Üniversitesi’nden Profesör Ken Pound tarafından yönetilen ekip, kara deliği gözlemlemek için Avrupa Uzay Ajansı’nın X-ray rasathanesi XMM-Newton’dan aldıkları verileri değerlendirdi. Sonuçları,Royal Astronomical Society’nin Aylık Bildirimlerinde yeni bir sayfada yer almaktadır.

Bilim insanları, ışığın bile çok güçlü çekim sahalarına sahip kara deliklerin etki alanına girmemek için yeteri kadar hızlı olmadığını ifade ediyor. Kara deliklerin, maddeden enerjinin çıkarılmasının en etkili yöntemini önerdiklerinden astronomik açıdan çok önemli olduğu belirtiliyor. Yeni araştırmanın bir başka sonucu, yanlış hizalanmış disklerden gelen “kaotik artış”ın süper kütleli kara delikler  için ortak olması muhtemeldir . Böylesi kara delikler çok yavaş dönerler, çok daha fazla gazı kabul edip genel olarak içine aldıktan sonra daha hızlı bir şekilde kitlelerini büyütürler.Bu da Evrenin başlangıcında meydana gelen kara deliklerin neden çok büyük kitleler kazandığına dair bir açıklama sağlamış oluyor. Bu çalışma, gaz halkalarının birbiriyle çatışabileceğini ve çarpabildiğini, rotasyonlarını iptal ederek gazın doğrudan kara deliğe doğru düştüğünü gözlemlemiştir.

Kara delikler, ışığın bile kavramasından kaçacak kadar hızlı hareket etmeyen güçlü yer çekimi alanlarına sahip nesneler olarak tanımlanıyor. Dolayısıyla “siyah” ifadesiyle tanımlanıyor. Astronomi açısından oldukça önemlidirler çünkü maddelerden en etkili ekstrudinasyon yolunu sunarlar. Doğrudan bir sonuç olarak, gaz düşmesi – yığılma – kara delikler üzerinde Evrende enerjik fenomenleri güçlendirmek zorundadır. Hemen hemen her galaksinin merkezi Güneş’in kütlesinin milyonlarca katından bir kara deliğe sahiptir. Deliğe düşen yeterli madde ile, bunlar son derece aydınlık hale gelebilir veya aktif bir galaktik çekirdek (AGN) olarak görülür.

Ancak kara delikler o kadar kompakttır ki, gaz hemen hemen her zaman doğrudan düşecek kadar çok döner. Bunun yerine, deliğin yörüngesini, bir yığma diskinden yavaş yavaş yaklaşarak, azalan boyuttaki dairesel yörüngeler dizisine  yaklaşır. Gaz, içe doğru sarıldıkça, daha hızlı  hareket eder ,sıcak ve aydınlık hale gelir. Kara deliğin etrafındaki gazın yörüngesinin  dönüşüyle ​​aynı hizada olduğu varsayılır ; ancak bunun olması için zorunlu bir neden yoktur. Aslında, yaz ve kışı yaşamamızın  sebebi, Dünya’nın günlük rotasyonunun Güneş’in etrafındaki yıllık yörüngesi ile uyuşmamasıdır. Şimdiye kadar yanlış hizalanmış dönüşün gazın düşmesini nasıl etkileyeceği belli değildi. Bu madde,herhangi bir yönden düşebileceğinden , süper kütleli kara deliklerin beslenmesiyle özellikle ilgilidir.

Kaynak:
Phys.org
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close