Tıp

2018 Keio Tıp Bilimi Ödülü’nü Feng Zhang kazandı

McGovern Enstitüsü bilim insanı, yaşam ve tıp bilimlerinde yapılan olağanüstü ve yaratıcı başarılar ödülüne layık görüldü. Moleküler biyolog Feng Zhang, prestijli Keio Tıp Bilimi Ödülü’nün sahibi seçildi. Bu bilim insanı CRISPR-Cas9 aracılı genom mühendisliğinin hücrelerde çığır açan gelişimi ve tıp bilimi için uygulanışıyla tanınıyor. Ödül töreni Tokyo’daki Keio Üniversitesi’nde 18 Aralık’ta yapılacak.

Zhang, James ve Patricia Poitras MIT’de Nörobilim Profesörü, Beyin ve Bilişsel Bilimler ve Biyoloji Mühendisliği bölümlerinde Doçent,  Howard Hughes Tıp Enstitüsü ve McGovern Beyin Araştırmaları Enstitüsü’nde araştırmacı olarak görev yapmaktadır. Ayrıca MIT ve Harvard Broad Enstitüsünün çekirdek üyelerinden biridir.

McGovern Enstitüsü Direktörü Robert Desimone ,“Feng’in bir Keio Ödülü sahibi olduğu için çok mutluyuz. Bu gerçekten, böyle genç bir yaşta yaptığı olağanüstü başarıları takdir ediyor “ dedi. Zhang, insan hastalıklarının anlaşılmasını hızlandırmak ve yeni terapötik yöntemler oluşturmak için çoklu moleküler araçların geliştirilmesine katkıda bulunan bir moleküler biyologdur. Yüksek lisans çalışması sırasında, Zhang, beyin bağlantısı konusundaki anlayışımızı geliştiren, ışık kullanarak nöronları aktive eden bir sistem olan optogenetiklerin gelişimine katkıda bulundu.

Zhang, genom mühendisliği için ökaryotik hücrelerde mikrobiyal CRISPR-Cas9 (Clustered Regularly Interspaced Palindromic Repeats yani “düzenli aralıklarla bölünmüş palindromik tekrar kümeleri”, Cas proteinleri ise birer nükleaz (nuclease) ve çift sarmal DNA’yı kesmekle görevliler) sisteminin yaygınlaşmasına öncülük etmiştir. Sistemin kolaylığı ve özgüllüğü, yaşam bilimleri genelinde yaygın kullanımına yol açmıştır ve hastalık terapileri, biyoteknoloji ve ziraat alanlarında çığır açan etkileri vardır. O, kullanışlı özelliklere sahip ek enzimler için bakteriyel CRISPR sistemlerini kullanmaya devam etti ve DNA’yı değil RNA’yı hedef alan Cas13’ün keşfine yol açtı. Bu, genomu değiştirmeden genetik hastalıkları tedavi etmenin bir yolu olabileceği anlamına gelir. Zhang ayrıca, Cas13 ailesi bazında SHERLOCK olarak adlandırılan bir moleküler tespit sistemi geliştirmiştir; bu, kanserle bağlantılı olabilecek genlerdeki değişiklikleri ve virüsleri içeren eser miktarda genetik materyali algılayabilmektedir.

Zhang “ Keio Medikal Ödülü tarafından çalışmalarımızın tanınması beni müthiş onurlandırdı” dedi. Ayrıca, insan sağlığını geliştirmek için yaptıkları çalışmaların devam etmesinde bu ödülün onlar için ilham kaynağı olduğunu belirtti. Şimdi 23. yılında olan Keio Tıp Bilimi Ödülü her yıl en fazla iki bilim insanına verilmektedir. Diğer 2018 ödülü, Tsukuba Üniversitesi Uluslararası Entegratif Uyku Tıbbı’nın direktörü olan Masashi Yanagisawa’ya verildi, bu bilim insanı uyku kontrol mekanizmaları üzerine yaptığı yeni çalışmalarla tanınmaktadır.

Ödül, Keio Üniversitesi tarafından sunulmaktadır ve seçim komitesi, özellikle ilaca veya yaşam bilimlerine olağanüstü bir katkı sağlayan çalışmaları göz önünde bulundurur. Ödül, ilk olarak 1994 yılında Mitsunada Sakaguchi tarafından verilmiş olup olağanüstü bilimi övmek, tıp ve yaşam bilimlerindeki ilerlemeleri teşvik etmek, araştırmacı ağlarını genişletmek ve insanoğlunun refahına katkıda bulunmak için kullanılmasını açıkça şart koşmuştur. Kazananlar, bir madalya, yeterlilik sertifikası ve yaklaşık 90.000 dolarlık bir para ödülü alacaklar.

 

Kaynak:
MIT NewsFizikistORIGENECellPressScience
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close