Astronomi ve Uzay

Bir Çift Japon Robotu Bir Asteroidin Üzerine İndi

Dünya’dan milyonlarca mil uzakta bulunan bir asteroide iniş yapmayı bir çift robot denedi. Her biri 1,1 kilo (2,4 pound) ağırlığındaki bu robotlar, buradaki  büyük gök taşı yüzeyini inceleyecek. Onların başarılı olup olmayacağı bilinmezken buna rağmen gerçekten heyecan verici olarak görülüyor. Japonya’ nın Uzay Ajansı Proje Müdürü Yuichi Tsuda, “Çok umutluyuz. Henüz bir doğrulama alamadık, ancak çok ama çok umutluyuz” dedi.

Aralık 2014’te, Japon Uzay Araştırma Ajansı (JAXA), Hayabusa2’yi ilkel bir tür asteroit olan Ryugu’ya fırlattı. Dünya’dan yaklaşık 289 milyon kilometre (180 milyon mil) uzaklıkta olan bu asteroide, Hayabusa2 uzay aracı, geçtiğimiz Haziran ayında girmeyi başarmıştı.

Japon Uzay Araştırma Ajansı (JAXA), Twitter hesabından yaptığı son paylaşımda, “Gezginci 1A” ve “Gezginci 1B” adı verilen robotların, yer çekimi kuvvetinin zayıf olduğu Ryugu’nun yüzeyine başarılı bir şekilde indiğini duyurdu. Ayrıca Japonya’nın uzay aracı Hayabusa 2’nin Ryugu asteroidine gönderdiği 2 gezginci araçtan ilk görüntüler dünyaya ulaştı.

Amaç , güneş sistemimizin nasıl oluştuğunu daha iyi anlamamıza yardımcı olabilmek, çünkü Ryugu ve onun gibi asteroitler 4,5 milyar yıldan fazla bir süredir değişmeden günümüze kadar gelmiştir. Bu da, gelecekteki asteroid madenciliği çabaları için değerli bilgiler sağlayabilir.

Hayabusa 2′ nin asteroid üzerindeki amacı ise yüzeyden örnekler toplayarak incelenmesi amacıyla Dünya’ya geri getirmek. 2019 yılının sonuna kadar Ryugu etrafında birkaç deneme daha yapabilmek için kalacak olan bu aracın 2021 yılında, geçmiş ve geleceğimizle ilgili yeni bilgilerle dünyaya dönmesi bekleniyor.

Kaynak:
FuturismwEbTeKnoTHE PLANETARYPHYS.ORG
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close