Kültür-Sanat

Tüyler Ürpertici Aşırı Gerçek Grotesk Heykeller

Kil ve reçineden meydana gelen Xooang Choi eserleri, kendilerine ait farklı bir yaşam formuna sahip olup, son derece detaylı ve grafik heykeller, etkileyici ama aynı zamanda çok güçlü yüz ifadeleri taşıyor. Duyguları, korkuları, acıları, öfkeleri ve hayal kırıklıkları yüzlerinde yazılıdır. Choi’nin yapmış olduğu insan vücudu heykelleri hem grotesk* hem de güzel, gerçeküstü ve aşırı gerçek olarak tanımlanıyor. Son derece detaylı çalışmaları teknik açıdan hiper-realist olarak tanımlansa da, Xooang’ın heykelleri aynı zamanda gerçek olup, bedenleri diğer türlerle çarpıtılmış, abartılmış veya birleştirilmiştir. Gelecekte, insan vücudu yapay organlar, makineler ve hatta yapay zeka ile birleştirilebilir. Bu durum gerçekleştiğinde bedenin tanımı, öznesi ve farkındalığı da tamamen değişecektir.1975 yılı Kore doğumlu heykeltıraş Xooang Choi, Seul’un hemen dışındaki stüdyosundan alışılagelmiş bir şekilde sanatını icra ediyor.

Çalışmaları, aynı zamanda kişinin kendini ve diğerlerini toplumsal ve çevresel olarak nasıl algıladığını yansıtıyor. Koreli sanatçı, vücudu, Kore toplumunda yaygın olan sosyal normlar ve gelenekler için bir metafor olarak kullanıyor. Sanatçının ilgisi, daha önce hiç olmadığı kadar, insanların davranışlarını ve duygularını yöneten ve kontrol eden sosyal sistemlere odaklanıyor. İnsan benzeri karakterlerin oranlarını değiştirerek veya vücut parçalarını izole ederek insan haklarını, ayrımcılığı, toplumun patolojik durumunu, izolasyonunu, yalnızlığını, cinsellik ve toplumsal cinsiyet politikalarını konu alarak rahatsız edici ve kışkırtıcı temalar işler.Heykeltıraşın kendisinin de iddia ettiği gibi, çalışmalarının önemi, seyircilere insan varoluşu ve onların toplumdaki rolleri hakkındaki soruları arttırmayı amaçlamasıdır.

‘Heykelleri Anatomik Parçalardan Oluşuyor’

Sanatçının çalışmalarından biri olan Settlement (Uzlaşma) (2012) “bedenin değişebilirliği”ni ifade ediyor. İnsanlardan, hayvanlardan ve nesnelerden tamamen farklı anatomik parçaların birleşiminden oluşan bir heykeldir. Her ne kadar tarihsel olarak insan vücudunun değişmezliğine inanılsa da, tıpta ve plastik cerrahideki son gelişmeler vücudun bir parçasını değiştirmeyi ve hatta başka bir organ nakli gerçekleştirmeyi mümkün kılmıştır. Bu değişimler hem insanların tutum ve farkındalıklarını hem de insan varoluşunun tanımını etkilemiştir. Birçok insan artık bir bedenin son derece değiştirilebilir olduğunu düşünüyor.

Seul Ulusal Üniversitesi‘nde heykel eğitimi gören ve ilk sergisini 2002’de yapan Choi, ülkesinin siyasi tarihine bağlı çalışmasının ilişkisini sık sık dile getirdi. Çalışmaları, Ulusal Çağdaş Sanat Müzesi, Gimhae Sanat Merkezi, Dukwon Galerisi, Doosan Sanat Merkezi, Gwangju Sanat Müzesi ve Seul Ulusal Üniversitesi Sanat Müzesi dahil Seul’de bulunan müze ve galerilerde sergilendi. Uluslararası olarak, ilk girişimlerini Paris, Pekin ve Singapur’daki çağdaş sanat dünyasında yaptı.

 

 

Grotesk: varlıkların absürt (sıra dışı) özelliklerle yeniden tasviri ile dünyaya ait olmayan bir olgu haline getirilme sanatıdır

Kaynak:
BBCSlashWIDEWALLSCNN Style
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close