Arkeoloji

Japon Kurtları Buz Devri Kalıntısı Olabilir

Kopenhag Üniversitesi’nden lisansüstü öğrencisi Jonas Niemann ve meslektaşları, Londra’daki Doğa Tarihi Müzesi’nden bir “Honshū” kurt iskeletinin genomunu analiz etti. Bu kurdun, 20,000 yıl öncesine kadar Kuzey Yarım küre boyunca değişen eski bir kurt grubunun kalıntısı olduğu ortaya çıktı.

Japonya’daki Honshū adasında çiftçiler, bitkilerinin koruyucusu olarak küçük bir gri uzun zaman beslemişlerdi. Bunun sebebi yaban domuzları gibi akıncıları uyarıyordu. Folklorda “Honshū kurdu”, ormanın ruhu olarak görülmüş ve mabetlerle onurlandırılmıştı. Ancak kurtlar 19. yüzyılda köpeklerden kuduz kaptıkları için çiftçiler son kurt türünü 1905’te hem vurmuş hemde zehirlemişlerdi.

DNA’yı ayıklayan Nuuk’daki Doğal Kaynaklar Enstitüsü’nün paleogenetikçisi Mikkel Sinding, bu kurt türünün DNA’sı, Sibirya’da yaşayan Avrasya ve Amerikan kurtlarından 35.000 yıl önce yaşamış soyu tükenmiş bir kurtunkine benzediğini ifade etti. Niemann’ın çalışması Uluslararası Biyomoleküler Arkeoloji Sempozyumu’nda bildirildi. Kuzey Yarımküre’yi kaplayan buz tabakaları 20.000 yıldan fazla bir zaman önce erimeye başladığında, mamut gibi avlanan büyük memeliler öldüğünde, çoğu eski kurt soyunun da tükendiği biliniyor. Ancak DNA’lardan bazıları, kurtların yanı sıra köpeklerin evrimi üzerine yeni bir pencere sunabilecek Honshū kurtunda yaşamış olabileceği ön görülüyor.

Şu anda  Honshū kurtlardan birkaç tanesi müzelerde yer alıyor.

Kaynak:
sciencemag
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close