DergiYeşil Enerji

Van’da GES Projesiyle Elektrik Üretimi Başladı

Van’da yaklaşık 55 milyon dolarlık yatırımla kurulumu tamamlanan 20 megavatlık Güneş Enerji Santrali (GES) projesiyle elektrik üretimine başlandı. Urartu medeniyetine Tuşba (Güneş Kenti) adıyla başkentlik yapan Van, güneşli gün sayısı ve GES yatırımlarına uygun arazi varlığı açısından Türkiye’nin en önemli illeri arasında yer alıyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun belirlediği güneş enerjisinden elektrik üretilebilecek bölgeler arasındaki 28 il arasında en yüksek ikinci kotayı Van aldı. 2019 yılında geriye kalan 10 megavatlık GES projesinin inşaatına ilkbahar ayında başlanması ve eylül ayında tamamlanmasıyla birlikte Van’ın elektrik enerjisi ihtiyacının önemli bir kısmını kendi kaynaklarıyla karşılaması hedefleniyor.

Elektirik Üretimine Başlandı

Akfen Holding, Van için ayrılan 77 megavatlık kapasitenin 30 megavatını elde ederek ön lisans alma hakkı elde etti. Ön lisans sonrasındaki süreçte resmi izin ve ruhsat işlemlerinde Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından firmaya gerekli destekler sunuldu. Bu kapsamda Akfen Yenilenebilir Enerjinin alt şirketlerinden olan Omicron Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Şirketi tarafından Edremit ilçesinde 20 megavatlık GES projesiyle elektrik üretimine başlandı.

DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, Van’ın yıllık 3 bin 68 saat güneşlenme süresi ve bin 635 kWh/metrekarelik global radyasyon değeriyle oldukça önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirtirken 2011 yılından bu yana Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından 600 megavatlık kotayla ilgili bir çalışma yapıldığını ve bunun 600 megavatlık kotanın Van’ a verildiğini söyledi. Lisans hakkı elde eden firmanın elektrik üretmeye başladığını açıklayan Güray, “2015 yılında da yarışma usulüyle ihalesi yapıldı ve bugün Van’da o ihale sonucunda 30 megavatlık tesis, lisans hakkı elde eden firmamız tarafından yaklaşık 20 megavatlık çalışma bitti. Çok yakın zaman içerisinde devreye alındı ve şu an elektrik üretimine başlandı” diye konuştu.

DAKA, Van Valiliği ile birlikte 2015 yılında bir çalışma daha önce de gerçekleştirmişti. Dönemin Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına Van’da yaklaşık 6 bin hektarlık bir alanda Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi kurulması için müracaatta bulunmuştu. Bilindiği üzere Van güneş enerjisi potansiyeli açısından zengin bir bölge olma özelliği taşıyor. Van’ın gerek arazi varlığı açısından, gerekse sahadaki ölçüm değerleri açısından güneş enerjisinden elektrik üretiminde birinci sırada yer aldığını dile getiren Güray, “30 megavatlık bir tesisin ortalama karşılığı 30 bin konut, yani 4 kişiden hesaplandığı zaman yaklaşık 120 bin kişilik enerji ihtiyacını karşılamaktadır”dedi.

Kaynak:
enerjienstitusuhaberturk
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close