Otomotiv

Bluestar, Şehirde Dolaşırken Havayı Temizliyor

Hava sahasını filtreleyebilen bir otobüs, internet sitesinde yayınlanan bir açıklamaya göre, Southampton'da UK otobüs ve demiryolu operatörü Go-Ahead tarafından dün açıklandı.

Bluestar denilen otobüs, çatısına monte edilmiş bir filtre ile geliyor. Filtre, otobüs hareket ettikçe havadaki ultra ince partikülleri yakalamak ve sıkışmak için tasarlanmıştır. İçeri alınandan daha temiz hava üflemesine izin verir.

Southampton, Dünya Sağlık Örgütü tarafındanbir pilot test bölgesi olarak seçilmiştir. Daha önce açıklamasında, güvenli olmayan hava kirliliği sınırında olduğunu belirtmişti.

Go-Ahead

Go-Ahead’in CEO’su David Brown, “Otobüs, yolculuk sırasında havadaki ultra ince parçacıkları havadan yakalarken, şehrin hava kalitesi sorunlarının çözülmesine yardımcı oluyor,” dedi.

“Otobüs, havayı yılda 1,7 kez, 10 metre yüksekliğe kadar temizleyecektir. Tüm otobüslerin bu teknolojiye sahip olması halinde hava kalitesine yapabileceğimiz değişikliği hayal edin” diye ekledi.

Otobüs filtresinin üreticisi tarafından yürütülen fizibilite çalışmaları, tüm otobüslerin filtrelerle donatılması durumunda şehirdeki havanın yılda 2.4 kez 10 metreye kadar temizlenebileceğini göstermiştir.

Brown, Guardian’a verdiği demeçte, deneme başarılı olursa, Go-Ahead’in 5.000’den fazla otobüse  ulaşabileceğini de belirtti.

Kaynak:
cnet
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close