Robotik

Robotlara Kertenkele Kuyruğu Takılabilir

Robotlar için kertenkelelerin hareketlerini analiz eden bir araştırma gerçekleştirildi. Engellerle başa çıkabilmek ve düzensiz arazileri geçebilmek için yapılan çalışmada, iki ayak üzerinde çalışan sekiz tür Avustralya agamid kertenkelesinin  hareketini yakalamak için bir yavaş hareketleri kaydeden kamera kullanıldı. Bu hareketler genellikle ‘çift ayak’ hareketi olarak bilinen bir eylem olarak adlandırılıyor. Araştırmanın genel amacı robotların engellerle başa çıkabilmek ve düzensiz arazileri geçebilmek olarak aktarıldı.

University of Queensland çalışma tarafından gerçekleştirilen araştırmanın, sadece gelecekle ilişkili olmayacağı geçmişte, dinozorların ayaklarının evrimini açıklamada yardımcı olabileceği ön görülüyor. UQ Biyolojik Bilimler Okulu araştırmacısı Nicholas Wu, çalışmanın bulgularının hayvan hareketlerine dayanarak mevcut matematiksel modellere meydan okuduğunu söyledi.Sözlerine şu şekilde devam eden Wu,kertenkelelerin kütle merkezindeki geriye doğru kaymanın, hızlı ivme patlamaları ile birleştiğinde, belli bir noktada iki ayak üzerinde koşmaya başlamasına neden olan mevcut bir anlayış var” dedi.

Hayvanlardaki Özellikler Robotlara Entegre Edilebilir

Araştırma da yer alan bulgulardan biri  bazı kertenkelelerin vücutlarını geriye doğru hareket ettirip kuyruklarını kırarak beklenenden daha çabuk hareket etmeleriydi. Bu durum daha uzun süre koşabilecekleri, belki de yollarındaki engellerin üstesinden gelebilecekleri anlamına geliyor. Sunshine Coast Üniversitesi’nden Lider yazar Christofer Clemente, bu sonuçların biyo-ilham robotik cihazların tasarımı için önemli etkileri olabileceğini söyledi. Araştırmacılar genel olarak doğadan ilham alınan hayvanlardaki özeliklerin robotlara uygulanabileceği üzerinde duruyor. Çalışmayı gerçekleştiren bilim insanları, doğada birçok çift ayaklı yaşayan agamidlerin  açık çayırlarda, belirli yaşam alanlarındaki robotlar için avantajlı olacağını tespit etti. Bunun sonucunda  robotlara bir kuyruk eklemenin onlara yoldan gitmeye yardımcı olabileceği ortaya çıktı. Çalışmanın tamamı Queensland Üniversitesi ‘nde yer alıyor.

Kaynak:
uq.edu.auSciencedaily
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (4 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close