Arkeoloji

Bilim İnsanları Yeni Bir Dinozor Türü Keşfetti

Yeryüzünde 200 milyon yıl önce dolanan devasa bir dinozorun o dönemde yaşayan en büyük kara hayvanı olduğuna inanılıyor. Bu tarih öncesi yaratık 12 ton ağırlığında ve büyük Afrika filinin kabaca iki katı büyüklüğündeydi.

Bilim insanları, Güney Afrika’nın Serbest Eyaleti’nde bir fosil bulduktan sonra yeni dinozor türlerini keşfettiler ve bulgularını Current Biology’de yayınladılar. Bulunan bu fosile “şafaktaki dev gök gürültüsü” anlamına gelen yerel bir Sesotho deyimi olan Ledumahadi mafube adını verdiler.

Witwatersrand Üniversitesi’nden Profesör Jonah Choiniere, keşfin yapılmasına yardımcı olduğunu belirterek, “Bu isim hayvanın büyüklüğünün yanı sıra; soyunun sauropod dinozorların kökeninde ortaya çıktığı gerçeğini yansıtıyor.  Bulgular 200 milyon yıl öncesinde, bu hayvanların şimdiye kadar Dünya’da yürümekte olan en büyük omurgalılar haline geldiğini gösteriyor.”

Büyük Sauropodlar

 

Uzmanlar, yeni dinozorun daha sonra gelen daha büyük sauropodların en yakın akrabası olduğunu söylüyor. Sauropodlar 60 tona kadar ağır olabilir ve daha iyi bilinen Brontosaurus türlerini içerir. Bütün sauropodlar bitkiler ile beslenir. Modern filler gibi  dört ayak üzerinde durur. Ancak araştırmacılar, Ledumahadi mafube’nin dev boyutlarının bağımsız olarak sauropodlardan geliştirdiğini söylüyor. Ayrıca dört ayak üzerinde durduğu varsayılıyor. Ancak uzmanlar ön ayaklarının daha çömelmiş olabileceğine inanıyor.

Bilim insanları bütün bu bulgulara dayanarak;  dev boyutlarını ve duruşlarını evrimsel bir “deney” olarak tanımladılar.

Dr Blair McPhee: “Bu hayvan hakkında beni ilk etkileyen şey, bacak kemiklerinin inanılmaz sağlam olamsıydı.Devasa sauropod dinozorlara benzer boyuttaydı. Ancak bu hayvanların kolları ve bacakları tipik olarak oldukça ince, Ledumahadi’nin  ise inanılmaz derecede kalın…

Evrimsel Değişim

Araştırmacılar dinozorun “kolları” ve “bacakları” ndan ölçümler yaparak, dördününde sauropodlar gibi yürüdüğünü kanıtladılar.

Oxford Üniversitesi’nden Dr Roger Benson, “Birçok dev dinozor dört ayak üzerinde yürüdüler. Ancak iki ayak üzerinde yürüyen ataları vardı.  Bilim insanları bu evrimsel değişimi bilmek istiyorlar. Bu yüzden  her bir dinozorun nasıl yürüdüğünü keşefetmek için basit yöntemlere başvurmuyorlar.”

Dinozorların yaşını öğrenmek için, bilim insanları fosil kemik dokusunu analiz edebildiler. Bunun bir yetişkin olduğunu ve yetişkinliğe hızlı bir şekilde ulaştığını, fosilleşmiş kemik mikroyapısına bakarak doğruladılar. 

Kemikler bir başka ilginç gerçeği de ortaya çıkardı. Bu dinozor iki büyük dinozor grubu arasında kayıp bir bağlantıydı. Araştormacıların bulduğu kemik dokularının hem bazal sauropodomorfların hem de daha türetilmiş sauropodların özelliklerini göstermesi ilgi çekici. Bu da Ledumahadi’nin bu iki büyük dinozor grubu arasında bir geçiş aşamasını temsil ettiğini gösteriyor.

 

 

Kaynak:
news
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close