DergiKültür-Sanat

Şarkılarını Bestelemek İçin Bir Yapay Zeka Oluşturdu

İranlı besteci Ash Koosha, teknolojiden kaçınmadı ve hayranları için sanal gerçek (VR)* bir performans sergiledi. Hatta VR’yi sinestezi deneyimini yeniden yaratmak için kullandı. Koosha’nın yaptığı bu çalışma, sınırları tekrar zorluyor. Bu kez, bir yapay zeka (AI)* ile işbirliği içinde bir albüm oluşturdu. Sonuç oldukça garip.

Koosha, “Return 0” adlı dördüncü albümünü cuma günü yayınladı. Bu albümdeki müziğin özellikleri Yona tarafından oluşturuldu.  Yona yapay zeka (AI) destekli bir yazılım olup “yardımcı insan” (auxiliary human) olma özelliği gösterir.

Dazed Media: “Yona’nın motoru, cümleleri, melodileri (midi bilgileri) üreten ve karmaşık bir konuşma metni aracılığıyla oluşturulmuş bir dizi üretici yazılımı içermektedir.”

Koosha, Yona’nın yaratımlarını “Return 0” için seslendirdi. Albüm, Pitchfork‘tan 6/10 ortalamasını alırken herkesçe bilinen ve zor beğenen bu müzik dergisi tarafından, “insan sesi vokalleri muhtemelen Return 0’ın en tatmin edici parçası” olarak kabul edildi. Yona’nın oluşturduğu becerilerin bazı çalışmalara ihtiyacı olabilir.

Bu, yaratıcı tarafından yüklenen ilk AI örneği değil. Bizler şimdiye kadar yapay zekaların (AI) portreleri resmettiğine, şiirler ve senaryolar yazdığına şahit olduk. Yine de bu, yaratıcı alanda yapay zekaların en iyi şekilde kullanılmasının sadece bir sanatçı olarak değil, aynı zamanda bir iş arkadaşı olabileceğinin de işareti olabilir.

 

 

 

 

VR: Virtual Reality

AI: Artificial İntelligence

Kaynak:
FuturismFACTFADERbandcampPitchfork
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close