Oyun

BrainNet, Üç Kişinin Tetris Oynaması İçin Beyin Dalgalarını Kullandı

Washington Üniversitesi ve Carnegie Mellon Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, BrainNet olarak adlandırdıkları sistemi geliştirdi. Üç kişinin sadece beyin dalgalarını kullanarak birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan bir sistemdir. Sistemlerini ve onun ne kadar iyi çalıştığını açıklayan bir rapor yazdılar ve arXiv ön baskı sunucusunda yayınladılar.

Önceki araştırmalar, iki kişinin bir video oyunu oynamak için beyin dalgalarını kullanarak, sınırlı ölçüde işbirliği yapmasının mümkün olduğunu göstermiştir. Bu yeni girişimde, araştırmacılar üçüncü bir kişiyi dahil etme fikrini genişletti.

İki gönüllünün kafa derisi üzerine beyin dalgalarını tespit etmek için elektrotlar yerleştirildi. Sinyalleri denetlemek için de standart elektroensefalogram* donanımı ve yazılımı kullanıldı. Üçüncü bir gönüllü ise, beyin dalgalarının okunması için elektrotlarla donatıldı, aynı zamanda iletken transkraniyal manyetik stimülasyon* yapmak için başının yakınına aygıtlar yerleştirildi. İlk iki gönüllü “gönderici” olarak kabul edildi, aynı Tetris oyununu izleyen üçüncü kişi ise “alıcı” olarak adlandırıldı ve zihinlerini kullanarak ipucu verdi.

Önceki araştırmalar, bir kişinin 15 Hz’de yanıp sönen bir LED’e baktığı zaman, beyin dalgalarının onunla senkronize olduğunu ve aynı frekansı göndermeye başladığını göstermişti. Aynı şekilde, bu kişi 17 Hz’de yanıp sönen bir LED’e bakmaya başlarsa, beyin dalgaları 17 Hz’de göndermeye başlar.

Alıcının, göndericiden gelen ipuçlarına ihtiyacı vardı. Çünkü oyundaki görüş alanı kısmen bloke edilmişti; yani ekranın alt yarısını göremiyordu. Göndericiden gelen ikili mesajları dinleyerek, düşen bir nesneyi döndürüp döndürmeyeceğini bilebilirdi. Önceki araştırmalar, bir deneğin beyindeki oksipital lobun manyetik bir nabzını aldığında, ani bir ışıltı göreceğini göstermişti.

Böylece, göndericiden gelen bir mesajı “duymak” için, alıcı, bloğu ne zaman döndüreceğini gösteren bir ışık yanıp söndürür. Daha sonra, gönderici oyundaki nesneye yönelimindeki değişimleri esas alarak daha fazla ipucu sunabilir.

Araştırmacılar BrainNet’in istedikleri kadar insanı kapsayacak şekilde genişletilemediğini öne sürüyorlar. Bu tür ağlarla birlikte internet aracıyla problemleri çözmek için kullanılacağını düşünüyorlar.

 

*Elektroensefalografi ya da Beyin Çizgesi Yöntemi, beyin dalgaları aktivitesinin elektriksel yöntemle izlenmesini ölçen  yöntemdir. Hastaya elektrik akımı verilmediğinden ağrı ya da acı hissedilmez. Elektroensefalografla elde edilen kayıt da, elektroensefalogram diye adlandırılır.

*Transkranial manyetik stimülasyon, manyetik alan kullanarak beyindeki sinir hücrelerini uyaran ve depresyonun belirtilerini iyileştirmek için uygulanan bir işlemdir

Kaynak:
Techxplore
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close