Biyografi

PROF. DR. TAYFUN AYBEK

Profesör Doktor Tayfun AYBEK 1967 yılı Eskişehir doğumlu, Türkiye’nin önde gelen hekimlerindendir. İlk,orta ve lise öğrenimini doğum yeri olan Eskişehir’de tamamlayan başarılı doktor, ilk okulu Dumlupınar İlkokulu’nda, orta okulu Devrim Ortaokulu’nda ve liseyi ise Atatürk Lisesi’nde bitirmiştir. Üstün zekasının yanı sıra sportmen kişiliğini de daha lise yıllarından görmek mümkündür. Atletizm dalında 400 m yıldızlar ve genç erkekler yarışmalarında 2 gümüş ve 1 bronz madalya alarak çok yönlülüğünü ortaya koymuştur. 1984 yılında gerçekleşen İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinin iki aşamalı sınavını da başarı ile kazandıktan sonra 6 senelik üniversite öğrenimini burada tamamlar. Ardından 1987’de Frankfurt’ta genel cerrahi stajı ile kariyerinde dönüm noktası yaşamaktadır. Burada Prof. Dr. Christoph Hottenrott ile tanışarak, Dünyada ilki yaşanan, eş zamanlı yapılan karaciğer, pankreas ve ince bağırsak nakli ameliyatına katılma şansını elde eder.

1988 ve 1990 yılları yaz aylarında da periyodik olarak Frankfurt stajını değerlendiren AYBEK, genel cerrahiye kendini adamaya karar vermiştir. 1990 yılında tıp diplomasını alarak, Johann Wolfgang Goethe Üniversitesi, Genel Cerrahi Bölümünde Asistan Doktor olarak mesleki hayatına resmen başlar. Daha sonraları Kalp Damar Cerrahisine ilgi duyarak bu alanda tecrübe kazanmaya başlamıştır. 1995 yılında Almanya’da Rotenburg’da ilk kalp ameliyatını gerçekleştirir. Almanya’da Doktora PHD ünvanını kazanarak Uluslararası düzeyde ‘’Doktor’’ sıfatını taşımaya başlar.

Öncülük ettiği alanlar arasında, hasta kanının soğutulmadan Arkus Aorta’ya müdehale çalışmaları, Minimal İnvasiv Kalp Cerrahisi, genel anesteziye gerek duymadan kalp bypass operasyonu gibi çalışmalar bulunmaktadır. Uluslararası düzeyde başarılar kazanarak, birçok ülkede adından söz ettirmiş ve Türkiye’ye 2007 yılında dönüş yaparak, Ankara Güven Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahı olarak çalışmaya başlamıştır. Günümüzde halen, Özel TOBB ETÜ Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisinde bölüm başkanı olarak görev yapmaktadır.

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close