Kitap Tanıtımı

Büyük Tasarım / Stephen Hawking ve Leonard Mlodinow

Evren nasıl ve ne zaman başladı? Neden buradayız? Gerçekliğin doğası nedir? Doğanın kanunları, insan ve diğer canlıların varlığına izin verecek kadar nasıl böyle ince ayarlanmıştır? Evrenimizin görünürdeki “büyük tasarımı”, her şeyi harekete geçiren hayırsever bir yaratıcının kanıtı mı? Ya da bilim başka bir açıklama getiriyor mu?

Evrenin ve hayatın kökenleri ile ilgili en temel sorular, bir zamanlar felsefenin iştigal alanındayken; şimdi bilim adamlarının, filozofların ve teologların buluştuğu ortak bölgeyi işgal ediyor. Stephen Hawking ve Leonard Mlodinow, “Büyük Tasarım” adlı bu kitaplarında, evrenin gizemleri hakkında en yeni bilimsel düşünceyi, hem parlaklık hem de yalınlık ile teknik olmayan bir dilde okura sunuyorlar.

Kitapta anlatılan “Büyük Tasarım” kuantum teorisine göre, evrenin sadece tek bir varlığı veya öyküsü yok. Aksine mevcut kanıtlar, evrenin eş zamanlı birçok geçmişinin var olabileceğini gösteriyor. Evrene bir bütün olarak bakıldığında ise bu fikir, insanları neden ve sonuç kavramını sorgulamaya çağırıyor. Hawking ve Mlodinow, geçmişin kesin bir form almamasının, tarihin bizi yaratmasından ziyade, “onu gözlemleyerek tarih yarattığımız” anlamına geldiğini belirtiyorlar. Yazarlar, insanoğlu olarak bizlerin, çok erken evrende kuantum dalgalanmalarının bir ürünü olduğumuzu ve kuantum teorisinin “çoklu-evren”i nasıl öngördüğünü açıklıyorlar.

Anlayışımızı değiştiren ve inanç sistemimizi sorgulatan keşifler için özlü, ürkütücü ve cömertçe resimlendirilmiş bir rehber olan “Büyük Tasarım”, hem bilgilendiren hem de kışkırtan bir kitap.

 

 

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close