Biyografi

ORD. PROF CAHİT ARF

1910- 1997 yılları arasında yaşam süren Türkiye’nin en büyük değerlerinden biridir Cahit ARF. Ünü ülke çapını aşıp dünyaya yayılan matematik dehası ilköğrenimini o dönemin Sultani adı verilen liselerin ilk basamağında tamamlamıştır. Yıldızı henüz ilkokulda parlayan değerli matematikçi, öğretmenlerinin ve ailesinin de tavsiyeleri üzerine matematik dalına yönelmiştir. Küçük yaşlarda arkadaşlarının çözemediği birçok matematik sorusunu kolaylıkla yanıtlayan ARF, daha donanımlı eğitim almak üzere Paris’te bulunan St. Louis Lisesi’ne gitmiştir. Buradaki üç yıllık eğitimi üstün başarı ile iki yılda bitirip Türkiye’ye dönmüştür. Dönemin Türk Hükümetinin de dikkatlerini çeken ARF, yükseköğrenim görmesi için sınavla Avrupa’ya gönderilecek öğrenciler arasında yerini almıştır. Yükseköğrenimini Fransa’nın Ecole Normale Superieure Üniversitesi’nde tamamlamıştır.

Ülkeye dönünce bir müddet matematik öğretmenliği yapmıştır. Sonrasında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesinde doçent adayı olmuştur. Bu başarının ardından, profesör ve ordinaryüs profesör olarak yükselişini sürdürmüştür. 1694 yılında ise Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) başkanlığına getirildi.

1974 yılında TÜBİTAK ödülünü kazandı ve Bilim İnsanının amacının anlamak olduğu üzerinde vurgularda bulundu. Son derece donanımlı bir matematikçi olarak ABD’ de çalışmalarda bulundu ve ardında sayısız başarılara imza atarak kariyerini tamamladı. Cahit ARF, özellikle cebir alanında Dünya çapında adından söz ettirmiştir. Sentetik geometriye dair problemlerin cetvel ve pergel yardımı ile çözülebilirliği konusunda da literatürlerde yer almaktadır. Cisimlerin kuadratik formlarının gruplandırılması aşamasında ortaya çıkan değişmezlerle alakalı ARF değişmezi adı verilen ve ARF halkaları denilen çalışmalarla yine matematik literatürlerinde yerini almıştır. Hasse- Arf adı verilen teorem de yine değerli matematikçi tarafından matematik bilimine kazandırılmıştır. Her fırsatta matematiğin sanatsal yönü olduğunu ve sabır gerektirdiğini vurgulamıştır. Öğrencilerine yegane tavsiyesi ise, ‘’matematiği ezberlemeyin, kendiniz yapın ve anlayın olmuştur’’

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close