Biyografi

PROF. DR. ASIM ORHAN BARUT

Orhan BARUT, ismi nadir bilinen ama fizik dünyasına adını altın harflerle yazdıran bir bilim insanıdır. 1926 yılında Malatya’da dünyaya gelmiştir. Ailenin dördüncü çocuğu olan Barut’un çocukluğu kerpiç bir evde geçmiştir. Yaşadığı olumsuz koşullara rağmen başarılı bir öğrenci olan BARUT, Malatya Lisesi’nde son derece başarılı olmuştur. 1943 yılında İstanbul Teknik Üniversitesinin zorlu sınavına rağmen kazanarak eğitimini tamamlamıştır. Dönemin yurt dışı bursu verilecek öğrencileri belirlemek için uygulanan ve hayli zor olan sınavı da kolaylıkla başararak Zürih Teknik Üniversitesi’nin Elektrik Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Doktorasını da burada yapan BARUT, elde ettiği yeni bir burs yardımı ile Amerika Birleşik Devletleri’ne matematik ve Fizik öğrenimi için gitti. Burada da başarılı oldu ve öğretim görevlisi olarak göreve başladı.

Fizik bilimine dair incelemeler, yeni görüşler ve eşsiz kitaplar kazandırmıştır. Birçok alanda değerli çalışmalarda bulunan BARUT, Fizik bilimine yeni neferler kazandırmak adına sayısız öğrenci yetiştirmiştir. Kongreler düzenledi, yaz okulları açtı, kolokyumlar düzenledi ve yoğun bir tempoda kendini bilime adadı. Malatya İnönü Üniversitesi tarafından kendisine onursal doktora payesi verilmiştir. Ayrıca fakültede bulunan bir dershane de Prof. Dr. Asım Orhan BARUT adını alarak onu ölümsüzleştirmiştir.

TÜBİTAK bilim ödülü alan fizikçilerimiz arasında yerini almıştır. Bu ödülü almasına neden olan çalışmalar ise, matematiksel fizik ve parçacık fiziği alanındaki çalışmalarıdır. 100’den fazla bilimsel yayını bulunmaktadır. Ve bu yayınların birçoğu önde gelen dergilerden olan Physical Review dergisinde de yayınlanmaya değer bulunmuştur. Fizikte çığır açan başarılı bilim adamımızın 6 Aralık 1994 yılındaki ölümü ülkede ve fizik dünyasında büyük yankı uyandırmıştır. Fizik dünyasında Türklerin dehasını kanıtlayan Asım ORHAN BARUT, kariyer geçmişi ile adını ölümsüzleştirmiştir.

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close