Biyografi

PROF. DR. ERDAL İNÖNÜ

6 Haziran 1926 Ankara doğumlu fizikçi, devlet adamı ve siyasetçidir. Babası Türkiye’nin ilk Başbakanı ve Mustafa Kemal Atatürk’ten sonraki ikinci Cumhurbaşkanı olan İsmet İnönü’dür. Ankara Gazi Lisesi’ni bitirdikten sonra öğrenimine Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik- Matematik bölümünde devam ederek tamamlamıştır. Yüksek Lisans ve doktorasını ise California Teknoloji Enstitüsünde fizik dalında üstün başarı ile elde etmiştir. Türkiye’ye döndükten sonra Ankara Üniversitesi’nde Asistan olarak görev almaya başladı ve doçent derecesine yükseldi. Bir süre sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde Kuramsal Fizik Bölümünün başkanlığını yürütmüştür. 1957 yılında Sevinç İNÖNÜ ile evlendi. Aynı Üniversitede rektörlük görevi de üstelenen İNÖNÜ, 1971 yılında bu görevi sonlandırdı.

TÜBİTAK Bilim Kurulu, Atom Enerjisi Komisyonu, UNESCO Yürütme Konseyi üyeliği ve Türk Fizik Derneği başkanlığında bulunan Erdal İnönü’nün fizik alanında önemli çalışmaları vardır. Uluslararası bilim dergilerinde de yer alan araştırmalarının en önemlisi, 1951’de Macar asıllı ABD’li Atom Fizikçisi Eugene Wigner ile Princeton Üniversitesi’nde ortak yaptığı çalışmadır. “Grupların İndirgenmesi ve Gösterimi Üstüne” adlı bu çalışma gruplar kuramında genel bir yöntem niteliği kazanarak, matematiksel fiziğin temel yöntemleri arasına girmiştir. “İnönü-Wigner Grup İndirgenmesi” adıyla bilinen çalışması (1951), çağdaş matematiksel fiziğin temel kavramlarından biri kabul edilir.

Prof. Dr. Erdal İnönü, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) kuruluşuna katkıda bulundu ve TÜBİTAK Temel Araştırmalar Enstitüsü’nde kurucu müdürlük görevini yürüttü. 2004 yılında, fizik alanında Nobel’den sonraki en önemli ödül olan Wigner Madalyası’nı alan İnönü, bu ödülü Feza Gürsey’den sonra alan ikinci Türk oldu. İnönü ayrıca Türkiye Cumhuriyeti ve Osmanlı İmparatorluğu üzerindeki bilimsel çalışmaları ile bilinir.

Bazı çalışmaları:

1923-1966 Döneminde Fizik Dalındaki Araştırmalara Türkiye’nin Katkısını Gösteren Bir Bibliyografya ve Bazı Gözlemler (1971)

1923-1966 Dönemi Matematik Araştırmaları Bibliyografyası ve Bazı Gözlemler (1973)

Group Theoretical Methods in Physics (1983; Meral Serdaroğlu’yla birlikte)

Erdal İNÖNÜ kariyeri dolu dolu ve yetkin bir değerdir. Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma kurumunun kuruluş aşamasındaki katkıları yadsınamaz. Ayrıca NATO Fen Komitesi’nde ve UNESCO yürütme kurulunda görevlerde bulundu. Siyaset ve bilim alanında çalışmalara imza atan İNÖNÜ, siyasette beklenen başarıyı sergileyemese de bilim alanında adından söz ettirmiştir. Siyasi yaşamı sonrasında ne yazık ki kan kanseri teşhisi ile Houston’a gitmek durumunda kaldı. Buradaki hastanede hastalığının tedavisine dair deneysel sürece dahil oldu. Fakat 31 Ekim 2007 tarihinde 81 yaşında hayatını kaybetti.

 

Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close