Fizik/Kimya

2018 Nobel Fizik Ödülü

 

2018 Nobel Fizik Ödülü, Kanadalı bilim insanı Donna Strickland ile Amerikalı bilim insanı Arthur Ashkin ve Fransız bilim insanı Gerard Mourou’ya verildi.

Arthur Ashkin, lazer ışını parmaklarıyla parçacıkları, atomları, virüsleri ve diğer canlı hücreleri yakalayan optik cımbızları icat etti. Bu yeni araç, Ashkin’in fiziksel nesneleri hareket ettirmek için ışığın radyasyon basıncını kullanarak eski bir bilim kurgu hayalini gerçekleştirmesine imkan verdi. Küçük parçacıkları; ışının merkezine doğru itmek ve orada tutmak için lazer ışığı almayı başardı. 1987’de, Ashkin’in canlı bakterileri onlara zarar vermeden yakalamak için kullandığı büyük bir atılım oldu. Doğrudan biyolojik sistemlerle çalışmaya başladı ve optik cımbızlar artık canlı mekanizmaları araştırmak için yaygın olarak kullanılıyor.

Gérard Mourou ve Donna Strickland, insanoğlunun oluşturduğu en kısa ve en şiddetli lazer darbelerine karşı gitgide zemin hazırladı. Strickland’ın doktora tezinin temelini oluşturan devrim niteliğindeki bu makalesi 1985’te yayınlandı. Donna Strickland, aynı zamanda bu alanda ödül alan tarihteki üçüncü bilim kadını oldu. Ustaca bir yaklaşım kullanarak, amplifikatör(yükselteç) materyale zarar vermeyen ultrashort yüksek şiddetli lazer darbeleri oluşturmayı başardılar. Lazer dalgalarını maksimum güce geldiği anda indirgeyerek uzattılar ve daha sonra onları oksitleyerek sıkıştırdılar. Eğer bir sinyal zamanla sıkıştırılır ve kısalırsa o zaman aynı küçük alanda daha fazla ışık bir araya gelir ve sinyallerin yoğunluğu önemli ölçüde artar.

Strickland ve Mourou’nun icat ettikleri yeni teknik, CPA (chirped pulse amplification) olarak adlandırılır ve sonradan ortaya çıkan yüksek şiddetli lazerler için kısa sürede standart haline gelmiştir. Bu teknik sayesinde göz cerrahisi alanında da kullanılabilecek, yüksek yoğunluklu ve çok kısa lazer atışları elde etmeyi başardılar.

Sayısız uygulama alanları henüz tam olarak araştırılmamıştır.

Kaynak:
Science Daily
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close