Fizik/Kimya

2018 Nobel Kimya Ödülü

2018 Nobel Kimya Ödülü, protein mühendisliği alanındaki çalışmalarıyla önemli keşiflere imza atan üç bilim insanına verildi.

Bu yılki Nobel Kimya Ödülü sahipleri, evrimin gücünden ilham aldılar ve insanlığın kimyasal sorunlarını çözen proteinleri geliştirmek için evrimin temel ilkeleri olan genetik değişim ve doğal seçilimi kullandılar.

2018 Nobel Kimya Ödülü Sahibi, evrimin kontrolünü ele geçirdi ve onu insanlığa en büyük faydası olan amaçlar için kullandı. Yönlendirilmiş evrimle üretilen enzimler, bioyakıtlardan ilaca kadar her şeyi üretmek için kullanılır. Antikorlar, faj göstergesi olarak adlandırılan bir yöntemle zaman içinde geliştirilerek,  otoimmün hastalıklarla mücadelede ve bazı metastatik kanser hastalıklarını tedavide kullanılabilir.

Bu yılki Nobel Kimya Ödülünün yarısı, Frances H. Arnold’a verildi. Frances Arnold aynı zamanda tarihte Nobel Kimya Ödülü’nü alan beşinci kadın. 1993’te, kimyasal reaksiyonları katalize eden proteinler olan enzimlerin ilk yönlendirilmiş evrimini gerçekleştirdi. O zamandan beri, yeni katalizörler geliştirmek için şimdi rutin olarak kullanılan yöntemleri geliştirdi. Frances Arnold’un enzimleri; daha çevre dostu olan kimyasal maddelerin üretimini kapsamaktadır, örneğin, tıbbi ürünler ve daha yeşil bir ulaşım sektörü için yenilenebilir yakıtların üretilmesini içermektedir.

Bu yılın Nobel Kimya Ödülünün diğer yarısı ise George P. Smith ve Sir Gregory P. Winter tarafından paylaşılıyor.

1985’te George Smith, faj göstergesi olarak bilinen ve yeni proteinleri geliştirebilmek amacıyla bakteriyofajın (bakteriyi enfekte edici bir virüs) kullanılabileceği mükemmel bir yöntem geliştirdi. Gregory Winter ise yeni farmasötikler üretmek amacıyla antikorların yönlendirilmiş evrimi için faj göstergesini kullandı. Bu yöntem ilk olarak, 2002 yılında kullanımı onaylanmış  “adalimumab” baz alınarak; romatoid artrit, sedef hastalığı ve inflamatuar bağırsak hastalıkları için kullanıldı. O zamandan beri, faj göstergesi, toksinleri nötralize edebilen, otoimmün hastalıkları önleyebilen ve metastatik kanseri tedavi eden anti-cisimler üretti.

9 milyon İsveç kronu olan ödül, yarısı Frances Arnold’un ve diğer yarısı da George Smith ile Gregory Winter arasında  olmak üzere paylaşılacak.

Kaynak:
ScienceDaily
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close